A német kormány vonakodik átadni az ukrán hadseregnek a Taurus cirkáló rakétákat, mert azok 500 kilométeres hatótávolságuknak köszönhetően könnyen elérhetik Oroszország területét. Erről ebben laptársunk, a privatbankar.hu cikkékben olvashat részletesen.
- Orosz háborúpárti bloggerek árulónak bélyegezték azokat a krími lakókat és nyaralókat, akik fotókat és videókat készítettek arról, ahogy az orosz légvédelem lelövi a kercsi hidat támadó rakétákat. Ezzel ugyanis felfedhetik a légvédelmi eszközök helyét célponttá téve azokat. Az orosz védelem egyebek mellett azzal védte a hidat, hogy füstködöt bocsátott ki. Ez látványos, de a GPS vezérelte rakéták ellen aligha nyújt védelmet.
- A brit védelmi minisztérium friss jelentése szerint az orosz hadsereg csapatokat csoportosított át Herszon régióból Zaporizzsjába, Orikiv térségébe, ahol heves harcok dúlnak. Az erősítés hatásos lehet, ám meggyengítheti az orosz védelmet a Dnyeper (Dnyipro) bal partján.
- A zaporizzsjai fronton az ukrán hadsereg elérte Urozsajne falu déli végét. A településért, amit teljesen rommá lőttek a felek, egy ideje méterről méterre folynak a harcok. Az orosz katonaság ebből a faluból kiindulva próbálta visszafoglalni a szomszédos Sztaromajorszke falut. Ebben a térségben a két falutól délre a katonai térképek szerint csak egy orosz védelmi vonal van, míg ettől nyugatra, közelebb a Krímhez kettő-három.
- Ugyancsak a déli fronton az ukránok elérték Robotine falut, ami a térség egyik központja, Tokmak város felé vezető úton van.
- Az ukránok tartják a Kazacsi Laherinél szerzett hídfőjüket a Dnyipro bal partján – derül ki orosz háborúpárti bloggerek információiból, amit egy helyszínen lévő orosz haditudósító videoriportja is megerősített.
- Az Oryx hírportál szerint, amely a bizonyítható jármű- és fegyverveszteségeket listázza, augusztus 9–10-én az ukrán hadsereg 14 járművet vesztet, míg az orosz 42-t.
- A német és az ukrán kormány között folynak tárgyalások a Taurus cirkáló rakéták szállításáról. Ezek hatótávolsága 500 kilométer, így könnyen átjuthatnak Oroszországba. Moszkva azzal fenyegetőzik, hogy ha nyugati fegyverrel mérnek csapárt orosz területen, akkor a támadó eszköz gyártóját hadban álló félnek tekintik. A berlini kormány ezért módosított szoftverrel akarja szállítani a rakétákat, amellyel 280 kilométerre rövidítenék a hatótávolságukat.
- Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter és Alexej Lihacsev, az állami tulajdonú Roszatom vezérigazgatója elutazott Novaja Zelmjára, Oroszország legészakibb részére, hogy megszemléljen egy a szovjet érában létesített tesztközpontot. Ezen a hivatalos tájékoztatás szerint jelenleg fejlett katonai eszközöket fejlesztenek. Moszkva a háború kitörése előtt élesztette újjá az szovjet katonai bázisokat a térségen. Egyebek mellett S–400-as lételhárító rendszerereket telepítettek. A globális felmelegedés nyomán fontos hajóútvonal jöhet létre az Északi-sark mentén.
Források: Guardian, Jelentések Ukrajnából, Moscow Times