- Két ember meghalt és 26 megsebesült az észak-ukrajnai Szumi városát ért orosz rakétatámadásban – közölte pénteken a regionális közigazgatás. „Megrongálódtak az iskola, a központi városi kórház, a regionális sürgősségi orvosi ellátó központ és a vízmű helyiségei” – tette közzé a Facebookon.
- Három ember meghalt az ukrajnai Harkiv térségében orosz támadások következtében – közölte a regionális katonai közigazgatás vezetője. A régióban mintegy 18 települést ért orosz tüzérségi és aknavető-támadás – közölte Oleg Szinegubov pénteken a közösségi médiában, hozzátéve, hogy egy 64 éves nő, egy 58 éves férfi és egy 40 éves nő halt meg.
- Két ember meghalt ukrán dróntámadásokban az oroszországi Belgorod régióban – közölte a kormányzó. Egy harmadik személy súlyosan megsebesült – közölte Vjacseszlav Gladkov a Telegramon.
- Törökország kész Oroszország és Ukrajna csúcstalálkozójának házigazdája lenni a háború lezárása végett – közölte pénteken Recep Tayyip Erdoğan török elnök, aki Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadta Isztambulban. Erdoğan elmondta, hogy részletesen megvitatták az ukrajnai háború fejleményeit, valamint a fekete-tengeri hajózás biztonságát és a gabonaegyezmény újraélesztésének kilátásait. A török elnök azt mondta, országa kiáll Ukrajna területi épsége mellett, és nagyban hozzá fog járulni Ukrajna újjáépítéséhez a háborút követően. Zelenszkij arról beszélt, hogy Oroszországot nem fogják meghívni a Svájcban megrendezendő első békecsúcsra. Kijelentette, hogy a soron következő találkozóra meghívást kaphat egy orosz képviselő, miután megvitattak és kidolgoztak egy békéhez vezető útitervet Kijev szövetségeseivel.
- Az orosz fegyveres erők módszeresen alkalmazzák a kínzást az elfoglalt ukrán területeken, Ukrajnában pedig a kollaborálással vádolt foglyokkal való bánásmódra van panasz, legalábbis az egyik nyugat-ukrajnai börtönt illetően – közölte pénteken az ENSZ kínzással kapcsolatos ügyekben vizsgálódó különleges jelentéstevője. Alice Jill Edwards, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának pénteki, genfi ülésén kiemelte, „a kínzással és a rossz vagy megalázó emberi bánásmód egyéb formáival kapcsolatos hiteles bejelentések arra utalnak, hogy a kínzás az orosz háborús politika részét képezi, tehát az így elkövetett súlyos bűnök nem tűnnek a véletlen műveinek”. Ugyanakkor megemlítette, hogy aggodalomra ad okot a kollaborálással vádolt ukrán foglyokkal szembeni bánásmód a nyugat-ukrajnai Lviv börtönében, főleg az elfogásokat, az őrizetbe vételeket és a szállítást illetően. Ezért Alice Jill Edwards arra hívta fel az ukrán hatóságokat, hogy mielőbb vizsgálják ki ezeket az ügyeket, továbbá tegyék meg a szükséges lépéseket a foglyokat és a panaszosokat megillető törvényes jogok védelme és betartása érdekében.
- A lett miniszterelnök a Moszkvából érkező biztonsági fenyegetésekről szóló megbeszélésen Oroszországot egy kiszámíthatatlan „alkoholistához” hasonlította. Evika Siliņa pénteken azt mondta, hogy Lettország „megerősíti a katonai képességeket” az Oroszországgal közös keleti határán. „Egy olyan szomszéd mellett élünk, aki, mondhatni, olyan, mint egy alkoholista vagy egy függő, akinek a cselekedeteit nem tudjuk megjósolni” – mondta a lett rádiónak.
(MTI, The Guardian)