4p

Magyar Péter pártja a Tisza Párt úgy tűnik szívesen csatlakozna az Európai Néppárthoz, amelynek a Fidesz hosszú ideg tagja volt.

Három magyar párt – a Tisza, a Megoldás Mozgalom és a Jobbik – is az Európai Néppártban látná szívesen a képviselőit, ha bejutnak az Európai Parlamentbe. A KDNP nem akart nyilatkozni arról, hogy képviselőjük maradna-e a Néppártban – írja az RTL.

Magyar Péter azt mondta, nem zavarná, ha a KDNP-s Hölvényi György is a Néppárt frakciójában maradna. Szerinte erről a kérdésről az európai pártcsaládnak kell döntenie - teszi hozzá a 444.

  • A Fidesz továbbra sem döntött az Európai Parlament frakcióválasztásának kérdésben. Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai tanácsadója márciusban azt mondta a 444-nek, négy opciójuk van. Az Európai Konzervatívok és Reformistákat választják vagy az Identitás Demokrácia frakciójába ülnek be, esetleg az ezek egyesüléséből létrejövő új parlamenti formációt választják. De az sem kizárt, hogy maradnak független képviselők.
  • Toroczkai László, a Mi Hazánk Mozgalom elnöke azt mondta, az Identitás és Demokrácia nevű frakciót választanák, mert ott ülnek legfontosabb európai szövetségeseik, a német AfD képviselői. A szélsőjobboldali, oroszbarát frakcióban jelenleg nincs magyar politikus.
  • Az MSZP-vel és Párbeszéddel közös listán induló Demokratikus Koalíció maradna mostani pártcsaládjában, a Szocialisták és Demokraták frakciójában. A Momentum pedig a liberális Renew Europe pártcsaládban tennné ugyanezt.
  • A Magyar Kétfarkú Kutyapárt a zöldpárti frakciót, azon belül is a kalózpárti csoportot választaná, ha bejutna az EP-be.

Az EP-választáson a fentieken kívül még három párt indul. A Márki-Zay Péter-féle Mindenki Magyarországa Mozgalom, az európai zöldek által felfüggesztett LMP és a Vona Gábor-féle Második Reformkor azonban nem nyilatkozott legfrissebb terveiről az RTL-nek.

A Fidesz útja a Néppártba és a Néppártból

A Fidesz a Liberális Internacionáléból azért lépett át az Európai Néppártba 2000-ben, mert egyértelműen jobboldali, konzervatív pártként akarta magát pozicionálni, megkülönböztetni magát a szintén Liberális internacionálé-tag SZDSZ-től – idézte fel a történetet 2021-ben az Euro News. Másrészt a Néppárt az Európai Unió legerősebb pártcsoportja, amely óriási kapcsolatrendszert biztosít a tagjainak, a tagpárt EP-képviselői fontos bizottsági helyeket, jelentéstevői és árnyék-jelentéstevői pozíciókat kapnak. De gyakorlatilag a néppárti kapcsolati háló az unióval kapcsolatos minden területen előnyt jelentett.

A Néppárt és a Fidesz közötti elvi különbségek 2010-ben, a Fidesz újbóli hatalomra kerülésével kerültek felszínre, de ekkor még a legtöbb néppárti vezető kiállt Orbán Viktor mellett. A viszony 2015-ben, a menekültválság után mérgesedett el, amikor Magyarország az unió többségi álláspontjával szemben pozicionálta magát, megtagadta egyes uniós döntések végrehajtását. Innentől a magyarországi ellenzék panaszait, amelyek a demokrácia leépítéséről, a sajtószabadság, az oktatási szabadság, a bírói függetlenség elleni támadásokról, a korrupcióról szóltak, egyre több néppárti képviselő is megalapozottnak látta.

A leglátványosabb törést a Fidesz és európai pártcsaládja között a Sargentini-jelentésről szóló szavazás hozta. Ezzel döntött az Európai Parlament az EU története során először arról, hogy a 7-es cikkely szerinti eljárást megindítsák egy tagállam, ebben az esetben Magyarország ellen. A néppárti képviselők szabadon szavazhattak, de Manfred Weber frakcióvezető bejelentette, hogy ő támogatni fogja a jelentést, és végül a néppárti politikusok kétharmada így tett. Annak ellenére, hogy Orbán Viktor személyesen ment el Brüsszelbe, és vett részt a néppárti megbeszélésen.

A következő nagyobb konfliktust 2019 elején, a magyar kormány néppárti bizottsági elnököt, Jean-Claude Junckert Soros Györggyel együtt ábrázoló plakátkampánya okozta. Március elején már 13 tagpárt is jelezte az Európai Néppártból, hogy a Fidesz kizárását kezdeményezik. Március 20-án a választmányi gyűlés felfüggesztette a Fidesz tagságát.

Végül a jogállamisági vita, a hétéves költségvetés és a koronavírus-mentőcsomag belengetett vétója végleg eszkalálta a konfliktust. Ennek eredményeként, 2021-ben a Fidesz - távolról sem önként - otthagyta Európa legnagyobb befolyással rendelkező politikai formációjának európai parlamenti frakcióját.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!