“Putyin és rezsimje gyengébbnek tűnik, mint bármikor 2000-es elnökké válása óta. Ukrajna megszállására vonatkozó döntése komoly stratégiai hibának bizonyult – pályafutása legnagyobb baklövésének, amely előbb-utóbb kikényszerítheti őt a hatalomból. Prigozsin lázadása súlyos gyengeségeket tárt fel a Kremlben, az orosz elhárításban és a védelmi minisztériumban”, írta Káncz Csaba Facebook posztjában a Wagner-lázadással kapcsolatban.
A magánhadsereg péntek éjjel kezdődött fegyveres ellenállása Oroszországban a jelek szerint véget ért, miután tegnap megegyezett egymással Jevgenyij Prigozsin, a csoport alapítója és Vlagyimir Putyin orosz elnök Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök közvetítésével. Prigozsin Fehéroroszországba távozik, az ellene fegyveres lázadás miatt indított büntetőeljárást beszüntetik. A Wagner-csoport tagjai szintén büntetlenséget kapnak, visszatérnek bázisaikra, és leszerződhetnek az orosz védelmi minisztériummal.
“A Cár tegnap este kétségbeesettnek és gyengének tűnt, aki reggel még bejelenti egy áruló szigorú büntetését, majd este mindezt visszaszívja és elengedi az elkövetőt. Félelme nem volt alaptalan, hiszen a lehetséges vérontás kilátásával az ország hirtelen a katasztrófa szélére került” – tette hozzá Káncz Csaba.
Kitért arra is, hogy "fülsiketítő volt" a "hazai rezsim" tegnapi hallgatása. Ezzel arra utalt, hogy sem Orbán Viktor miniszterelnök, sem Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter nem szólalt meg a történésekkel kapcsolatban. "Mindenki számára világossá válhatott az az iszonyatos geopolitikai baklövés, amelyet Orbán elkövetett azzal, hogy hazánk sorsát hozzákötötte egy rogyadozó, autokrata, versenyképtelen, korrupt és kiöregedett rezsimhez" - fogalmazott Facebook posztjában.
Frissítés:
Az index.hu kérdésére a Honvédelmi Minisztérium és a Kormányzati Tájékoztatási Központ tegnap annyit közölt: "A magyar kormány számára Magyarország és a magyar emberek védelme a legfontosabb. Csak ebből a szempontból követjük nyomon az Oroszországban és Ukrajnában zajló fejleményeket."