3p

Az új Európai Parlament megalakulása utáni héten megjelent a legfrissebb európai jogállamisági jelentés. E szerint továbbra is lenne mit korrigálnia Magyarországnak. 

Továbbra is átfogó reformokat várna el a magyar kormánytól az Európai Bizottság (EB), miután a tavalyi jelentésben megfogalmazott javaslatok közül egyet sem teljesített maradéktalanul. Az Ursula von der Leyen vezette szerv idén Magyarországgal szemben fogalmazta meg a legtöbb ajánlást, szám szerint nyolcat - áll az Index cikkében. 

Július 24-én hozta nyilvánosságra az EB az idei jogállamisági jelentését, ami az EU egésze mellett a tagállamok helyzetét külön fejezetekben vizsgálta.

Magyarországgal kapcsolatban az EB többek között azt állapította meg, hogy intézkedések sorát kellene meghoznia ahhoz, hogy megfeleljen a jogállamiság uniós normáinak.

Magyarországnak volna mit korrigálnia továbbra is
Magyarországnak volna mit korrigálnia továbbra is
Fotó: Depositphotos

Az Ursula von der Leyen vezette testület ezúttal is négy területen, illetve a tavalyi jelentésben megfogalmazott ajánlások végrehajtása alapján vizsgálta a tagállamokat, azaz

  • az igazságszolgáltatási rendszer működése,
  • a korrupció elleni harc,
  • a média pluralizmusa,
  • valamint a fékek és ellensúlyok rendszere terén.

Az EB Magyarországon mindegyik területen talált kifogásokat, ami miatt Brüsszel összesen nyolc ajánlást fogalmazott meg a magyar kormánynak. Ez egyébként a tagállamok közül a legtöbb, utánunk Málta, Románia és Szlovákia következett héttel, hat javaslatot pedig több országgal – többek között Ciprus, Lengyelország, Olaszország vagy Spanyolország – szemben fogalmazott meg az unió végrehajtó hatalma.

Az értékelés összefoglalója megjegyzi, hogy Magyarország a tavalyi ajánlások közül egyet sem teljesített maradéktalanul. 

Emiatt az Európai Bizottság összesen nyolc javaslatot fogalmazott meg Magyarországgal szemben:

  1. Javítsák az alsóbb fokú bíróságok ügyelosztási rendszereinek átláthatóságát.
  2. Tegyenek szerkezeti intézkedéseket a bírák, ügyészek és igazságszolgáltatási, valamint ügyészségi dolgozók javadalmazásának növelése érdekében.
  3. Fogadjanak el átfogó reformokat a lobbizás és a forgóajtó-jelenség terén (ez az a jelenség, amikor többnyire magas beosztású alkalmazottak az állam és az ahhoz kapcsolódó magánszektor között váltanak munkahelyet – szerk.), és tovább javítsanak a vagyonnyilatkozati rendszer felügyeletén.
  4. Hozzanak létre egy erős nyomozási, vádemelési és végleges ítélkezési gyakorlatot a magas szintű korrupciós ügyekben.
  5. Vezessenek be mechanizmusokat a médiahatóság funkcionális függetlenségének erősítésére.
  6. Fogadjanak el jogszabályokat, amelyek biztosítják az állami és állami tulajdonú vállalatok reklámköltségeinek tisztességes és átlátható elosztását.
  7. Erősítsék meg a közszolgálati média független irányításának és szerkesztőségi függetlenségének szabályait és mechanizmusait.
  8. Távolítsák el a civil szervezeteket érintő akadályokat, és teremtsenek egy biztonságos és támogató teret nekik, beleértve a munkájukat akadályozó jogszabályok és egyéb akadályok eltörlését.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!