Továbbra is átfogó reformokat várna el a magyar kormánytól az Európai Bizottság (EB), miután a tavalyi jelentésben megfogalmazott javaslatok közül egyet sem teljesített maradéktalanul. Az Ursula von der Leyen vezette szerv idén Magyarországgal szemben fogalmazta meg a legtöbb ajánlást, szám szerint nyolcat - áll az Index cikkében.
Július 24-én hozta nyilvánosságra az EB az idei jogállamisági jelentését, ami az EU egésze mellett a tagállamok helyzetét külön fejezetekben vizsgálta.
Magyarországgal kapcsolatban az EB többek között azt állapította meg, hogy intézkedések sorát kellene meghoznia ahhoz, hogy megfeleljen a jogállamiság uniós normáinak.
Az Ursula von der Leyen vezette testület ezúttal is négy területen, illetve a tavalyi jelentésben megfogalmazott ajánlások végrehajtása alapján vizsgálta a tagállamokat, azaz
- az igazságszolgáltatási rendszer működése,
- a korrupció elleni harc,
- a média pluralizmusa,
- valamint a fékek és ellensúlyok rendszere terén.
Az EB Magyarországon mindegyik területen talált kifogásokat, ami miatt Brüsszel összesen nyolc ajánlást fogalmazott meg a magyar kormánynak. Ez egyébként a tagállamok közül a legtöbb, utánunk Málta, Románia és Szlovákia következett héttel, hat javaslatot pedig több országgal – többek között Ciprus, Lengyelország, Olaszország vagy Spanyolország – szemben fogalmazott meg az unió végrehajtó hatalma.
Az értékelés összefoglalója megjegyzi, hogy Magyarország a tavalyi ajánlások közül egyet sem teljesített maradéktalanul.
Emiatt az Európai Bizottság összesen nyolc javaslatot fogalmazott meg Magyarországgal szemben:
- Javítsák az alsóbb fokú bíróságok ügyelosztási rendszereinek átláthatóságát.
- Tegyenek szerkezeti intézkedéseket a bírák, ügyészek és igazságszolgáltatási, valamint ügyészségi dolgozók javadalmazásának növelése érdekében.
- Fogadjanak el átfogó reformokat a lobbizás és a forgóajtó-jelenség terén (ez az a jelenség, amikor többnyire magas beosztású alkalmazottak az állam és az ahhoz kapcsolódó magánszektor között váltanak munkahelyet – szerk.), és tovább javítsanak a vagyonnyilatkozati rendszer felügyeletén.
- Hozzanak létre egy erős nyomozási, vádemelési és végleges ítélkezési gyakorlatot a magas szintű korrupciós ügyekben.
- Vezessenek be mechanizmusokat a médiahatóság funkcionális függetlenségének erősítésére.
- Fogadjanak el jogszabályokat, amelyek biztosítják az állami és állami tulajdonú vállalatok reklámköltségeinek tisztességes és átlátható elosztását.
- Erősítsék meg a közszolgálati média független irányításának és szerkesztőségi függetlenségének szabályait és mechanizmusait.
- Távolítsák el a civil szervezeteket érintő akadályokat, és teremtsenek egy biztonságos és támogató teret nekik, beleértve a munkájukat akadályozó jogszabályok és egyéb akadályok eltörlését.