3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar közvélemény megosztott a gázai háború megítélésében egy felmérés szerint, amely hozott néhány meglepetést.

A megkérdezettek 47 százaléka szerint Izrael jogos önvédelmi harcot folytat a Gázai övezetben, 37 százaléka viszont népirtásnak tartja azt, állítja a 21 kutatóközpont felmérése.

A Telex által ismertetett reprezentatív kutatásból, amely november 20-23. között, 1200 ember részvételével készült, kiderül az is, hogy a magyarok leginkább azzal az állásponttal értenek egyet, miszerint „Izraelben csak akkor lesz béke, ha Izraelnek sikerült felszámolnia a Hamász nevű terrorszervezetet” (3,6 pont).Az „Izrael jogos önvédelmi harcot folytat az őt ért támadások ellen” állítás 3,4 pontot kapott, az „ebben a konfliktusban nincs jó és rossz fél: mindkét oldal ugyanolyan kegyetlenséggel bánik az ellenségével” 3,2 pontot, míg az „Izrael agresszor és népirtást hajt végre a palesztinok ellen” 2,4-et. (Az 1-es a teljes elutasítást, az 5-ös a teljes egyetértést jelenti.)       

A Palesztin Vöröskereszt munkatársa egy gyerekkel a kezében egy izraeli légitámadás után Gázában, 2023. november. Fotó: Twitter/Palesztin Vöröskereszt
A Palesztin Vöröskereszt munkatársa egy gyerekkel a kezében egy izraeli légitámadás után Gázában, 2023. november. Fotó: Twitter/Palesztin Vöröskereszt

Ami a pártok szavazóit illeti, leginkább a DK szavazói szimpatizálnak Izraellel: az 1-5-ig terjedő Izrael-barátság indexen 4 volt esetükben az átlagos érték. Sőt, a kormánypártiakat (3,5-es érték) megelőzik a Párbeszéd, a Momentum és a Mindenki Magyarországa Néppárt (Márki-Zay Péter pártja) szavazói is.

A gázai háború esetében a legkevésbé Izrael-barát álláspontot képviselő válaszadók a Jobbik és utódpártjainak (Nép Pártján Mozgalom, Mi Hazánk), illetve – a Telex szerint „meglepő módon” – a Kutyapárt szavazóinak táborából kerültek ki.

A Kutyapárt szavazóinak Izrael-kritikája – tesszük hozzá – azt figyelembe véve annyira nem meglepő, hogy Nyugat-Európában számos baloldali párt, politikus és értelmiségi fejezte ki ellenérzéseit Izrael gázai hadműveleteivel szemben. Pénteken például egy baloldali kormányfő, a spanyol Pedro Sánchez azt mondta: a palesztin halálos áldozatok száma „tényleg tűrhetetlen”, a Hamász terrortámadásaira adott válasz pedig nem jelentheti „ártatlan civilek, köztük több ezer gyerek halálát”. (Helyi közlések szerint több mint ötezer gyerek vesztette életét eddig az izraeli légicsapásokban.)

Ebből a szempontból tehát inkább az a meglepő, hogy a többi magyar baloldali párt szavazói nem kritikusak Izraellel szemben emiatt. (Laptársunk jegyzetét a témában itt olvashatják: A gázai szégyen, ami mindörökre ráég a Nyugatra és az Orbán-kormányra.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!