3p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Trump vámháborúja világgazdasági káoszt hozhat.

Donald Trump 2025 áprilisában bejelentette, hogy minden importtermékre 10 százalékos globális vámot vet ki, és emellett országonként eltérő, magasabb vámokat is kilátásba helyezett. Egy héttel később, a negatív piaci reakciók és nemzetközi nyomás hatására a célzott vámokat 90 napra felfüggesztette – kivéve Kínát, amelyre 125 százalékos vámot rendelt el. A 10 százalékos globális vám érvényben maradt.

A szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár írt arról, hogy Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász egy interjúban erős kritikát fogalmazott meg az elnök intézkedéseiről. Mint mondta: „Ez a fajta káosz Donald Trump védjegyének számít.” A közgazdász szerint a mostani vámpolitika alapjaiban veszélyezteti a globális gazdaság működését: „80 éven át próbáltunk felépíteni egy jogállamiságon alapuló világot, amelyben hosszú, összetett ellátási láncok működtek. Most mindezt kidobják az ablakon.”

A szakembert nem győzte meg Donald Trump vámpolitikája
A szakembert nem győzte meg Donald Trump vámpolitikája
Fotó: Depositphotos


Stiglitz szerint a kereskedelmi hiány nem tisztességtelen kereskedelem eredménye, hanem annak következménye, hogy az Egyesült Államokban kevesebb a megtakarítás, mint a beruházás – ez tőkebeáramlást és automatikusan hiányt eredményez. Az elnök viszont úgy viselkedik, mintha ez „csalás vagy trükk” lenne. A professzor szerint ráadásul Trump intézkedései éppen az amerikai szolgáltatásexportot, például az egyetemeket és az egészségügyet nehezítik meg, miközben ezek a gazdaság erősségei.

A vámpolitika szerinte nem hoz vissza munkahelyeket: „Modern gyártásról van szó. Láttam egy kínai autógyárat, ahol napi ezer autót gyártanak kétezer munkással – a munka nagy részét robotok végzik.” Stiglitz szerint a vámemelések csak növelik az ipari alapanyagok, például az acél és az alumínium árát.

„Ez ismét munkahelyek megsemmisítése” – fogalmazott.

A közgazdász szerint a legnagyobb veszély mégis az, hogy a világ elveszíti bizalmát az Egyesült Államok gazdaságában és pénzügyi rendszerében. „Az Egyesült Államok évtizedeken át gyakorlatilag egy arany hitelkártyát használt” – mondta Stiglitz arra utalva, hogy a dollár globális tartalékvaluta-szerepe különleges helyzetet biztosított az országnak. „Most viszont valós veszély, hogy ez az aranykártya ezüstté, sőt bronzzá válik.”

Stiglitz emlékeztetett: ha a dollár tartalékvaluta, az tőkebeáramlással jár, ami kereskedelmi hiányt eredményez. „Ő viszont egyszerre akarja megtartani a dollár vezető szerepét, de nem akar kereskedelmi hiányt. Ez a számvitel törvényeinek megsértése.”

Súlyos kritikával illette az elnök tanácsadóit is: „Lehet, hogy ezek az emberek jók voltak a Wall Streeten, de semmiféle mély tudásuk nincs a gazdaságpolitika bonyolult összefüggéseiről.”

A teljes cikket itt olvashatja el

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!