- Szerda reggel Grant Shapps, az Egyesült Királyság védelmi minisztere azt mondta, szövetségeseinek „növelniük kell” az Ukrajnának nyújtott katonai segélyek összegét. Az Egyesült Királyság eddig több mint 7 milliárd fontot költött Ukrajnának nyújtott katonai segélyekre, s január elején Rishi Sunak miniszterelnök további 2,5 milliárd fontnyi segélyt helyezett kilátásba.
- Legkevesebb 18-an meghaltak, és több mint 130-an megsebesültek az Ukrajna elleni hatalmas orosz légicsapásokban kedden – közölte Volodimir Zelenszkij. A légitámadások többnyire a két legnagyobb várost vették célba: a fővárost, Kijevet és a keleti Harkivot. Ukrajna elnöke elmondta, hogy több mint 200 helyszínt, köztük 139 lakást ért találat.
- Celeste Wallander, a Pentagon védelmi miniszterhelyettese elmondta, hogy az orosz hadsereg felderítő támadásokat hajt végre rakétákkal és drónokkal, hogy megkísérelje kitapintani Ukrajna védelmének gyenge pontjait.
- Lloyd Austin, az Egyesült Államok védelmi minisztere először jelent meg azóta, hogy rákkezelés miatt kórházba került – ezt a tartózkodást több napig titkolta a Fehér Ház és a Kongresszus elől. Austin videokapcsolaton keresztül beszélt az Ukrajnának nyújtott katonai segélyekről szóló találkozó megnyitóján. „Az egész nemzetközi közösség biztonsága a küszöbön áll Ukrajna harcában. Eltökéltebb vagyok, mint valaha, hogy szövetségeseinkkel és partnereinkkel együtt dolgozzak Ukrajna támogatásában és a munka elvégzésében” – mondta Austin.
- A nyugati szövetségesek nem látják el Ukrajnát elég lőszerrel és légvédelmi rakétákkal – panaszkodott Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter a német sajtónak adott interjújában. A Kijev és Harkiv elleni keddi orosz támadások „egyértelműen azt mutatják, hogy több légvédelmi rendszert, valamint több föld-levegő rakétát kell biztosítani”. Ami a szárazföldi háborút illeti, „a tüzérségi lőszerek elégtelen mennyisége jelentett problémát a kezdetektől fogva” – mondta Kuleba. Aki egyúttal kijelentette, hogy továbbra is tárgyal a német kormánnyal a Taurus cirkálórakéták átvételéről, még azután is, hogy a német parlament alsóháza egy héttel ezelőtt megszavazta azok szállítását. „Soha nem adjuk fel” – mondta ukrán külügyminiszter.
- A 20 nap Mariupolban-t, Msztyiszlav Csernov az ostromlott ukrán városról és az Oroszország megszállása után ottmaradt nemzetközi újságírókról című alkotását a legjobb dokumentumfilm kategóriában jelölték az Oscar-gálán.
- Lengyelország és a balti államok az orosz alumínium és cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatalának betiltását követelték az Európai Uniótól – mondta egy lengyel tisztviselő.
(The Guardian)