3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Minősített többséggel döntött az uniós csúcson az európai állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács a következő uniós ciklus csúcsvezetőiről. Az Európai Bizottság elnökének személyét még a július közepén megalakuló Európai Parlamentnek is meg kell erősítenie.

Az éjszaka megszületett a döntés az Európai Uniót vezető testületek élére kinevezendő három legfontosabb személyről, ezt a brüsszeli EU-csúcs közben közölte az X-en Charles Michel, az állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács (ET) leköszönő elnöke.

Charles Michel, az Európai Tanács leköszönő elnöke ismertette az új csúcsvezetők személyét
Charles Michel, az Európai Tanács leköszönő elnöke ismertette az új csúcsvezetők személyét
Fotó: Európai Tanács

Michel azt írta, az Európai Bizottság (EB) élén újrázhat az Európai Néppárt színeiben a német Ursula von der Leyen.

Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a következő öt évben a liberálisokhoz tartozó észt miniszterelnök asszony, Kaja Kallas lesz.

Michelt az Európai Tanács élén a 2029-ig tartó ciklusban a szocialista korábbi portugál kormányfő, António Costa váltja.

A 444 megjegyzi, a csúcsvezetőket nem egyhangú, hanem minősített többséggel jelölik az Európai Tanácsban, ami azt jelenti, hogy az igennel szavazó állam- és kormányfők legalább 55 százalékának igen szavazata kellett hozzá, de úgy, hogy az az EU lakosságszámának legalább 65 százalékát képviselje.

Az ET elnökének személye ezzel teljesen biztossá vált, az EB elnökének, illetve a kül- és biztonságpolitikai főképviselőnek személyét viszont titkos szavazáson meg kell erősítenie az Európai Parlamentnek is (EP). Az EP alakuló ülése július közepén esedékes, ám a döntést később is meghozhatják.

A csúcsvezetők személyében a hivatalos ET-döntés nem hozott változást az előzetes megállapodáshoz képest, melyen csak az eddigi „nagykoalíció”, a néppárti, a szocialista és a liberális vezetők egyeztek meg. Ezt sérelmezte is a – most úgy tűnik – harmadik helyre, a liberálisok helyébe lépő konzervatívok vezetője, Giorgia Meloni olasz miniszterelnök.

Orbán Viktor magyar kormányfő szintén nemtetszésének adott hangot a Facebookon, ő így vélte:

„Fittyet hánynak a valóságra, fittyet hánynak az európai választás eredményére, és fittyet hánynak az európai emberek akaratára.”

Orbán Viktor öt évvel ezelőtt még egészen más véleménnyel volt az EU akkor megválasztott vezetőiről. 2019 nyarán Tusványoson így fogalmazott:

„Soros György jelöltjeit mindenhol elgáncsoltuk. Mindenhol. Megakadályoztuk, hogy ideológiai gerillákat helyezzenek a fontos európai intézmények élére, és a bizottság élére is egy gyakorlatias megközelítésű, hétgyermekes családanyát sikerült megválasztani.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!