Az Oroszország-szakértő a Facebookon írt arról, hogy az ország védelmi minisztériumának bejelentése szerint október 1-től megkezdődik a sorköteles korú férfiak őszi behívása. Mint írta,
az orosz haderő a mai napig részben sorkatonákból áll. Minden évben két sorozási ciklus van, egy tavasszal, egy ősszel. Mostanában ciklusonként átlagosan 130-140 ezer fiatalt hívnak be. A szolgálati idő a legtöbb helyen továbbra is 12 hónap.
A sorköteleseket a minisztérium ígérete szerint nem fogják bevetni a "különleges katonai műveletben". Ez egyébként eddig is így volt, bár a sorkatonák orosz területeken azért bőven végeztek a háborúhoz kapcsolódó szállítási, karbantartási, stb. feladatokat - de harcolniuk nem kellett – tette hozzá Rácz András.
Kiemelte, érdekesség, hogy idén először a tavaly annektált négy ukrán megyében is lesz sorozás. Az innen behívottak esetében nem egyértelmű, hogy nem fognak részt venni a háborúban: ha nem is harcoló alakulatként, de például árkokat ásva, erődítési munkákat végezve.
Nem lesz újabb mozgósítás
Ami miatt az egész a háború szempontjából jelentős: ettől kezdve lényegében biztossá vált, hogy idén már nem lesz semmiféle újabb mozgósítás – jelentette ki a szakember. Mint magyarázta, ennek praktikus okai vannak, ugyanis
a teljes hadkiegészítési infrastruktúra arra van méretezve, hogy a félévente behívott kb. 140 ezer sorkatonát tudja kezelni (ezért is volt annyira kaotikus a tavalyi részleges mozgósítás: egy 140 ezer főre méretezett rendszerre pár hét alatt "ráöntöttek" majdnem 300 ezer mozgósítottat... nem csoda, hogy komoly fennakadások voltak.)
Rácz András szerint ezért most, hogy a hadkiegészítési rendszer tele lesz a sorállományúakkal, nagyon alacsony a valószínűsége annak, hogy megpróbálkoznának egy újabb mozgósítással. Kijelentette:
sem laktanyai hely, sem kiképző (!), sem egyenruha, sem felszerelés nincs elegendő. Kiképőzőből annyira hiány van (túl sokan estek el, illetve nyomorodtak meg), hogy már a tavaly ősszel behívottakat is tavaly tavasszal behívottak képezték elég sok helyen + ezért is kellett 10-12 ezer fő szakkiképzését "kiszervezni" Belaruszba.
Arról nem beszélve, hogy valószínűleg nem akarják a tavalyi - a tömeges menekülés révén komoly gazdasági károkat is okozó - mozgósítási káoszt sem megismételni – tette hozzá végül.
Az Oroszország-szakértő teljes posztját itt érheti el: