A magyar miniszterelnök kedd reggel jelentette be, hogy meghívta Budapestre Ulf Kristerrson svéd miniszterelnököt, hogy tárgyaljanak Svédország NATO-csatlakozásáról.
Ezzel azonban van egy kis gond. Mint Rácz András Oroszország-szakértő friss Facebook-bejegyzésében rámutat, a kormány eddig váltig állította, hogy a magyar kormány támogatja a svéd csatlakozást, csak hát a parlament, illetve a Fidesz és KDNP frakciói sorában van ellenállás az ügyben.
"Ergo azzal, hogy most Orbán hívja meg Kristerssont, egyben ki is nullázza az eddigi narratíva - eddig sem túl acélos - hitelességét. És vele együtt mindazokét, akik eddig ezt a narratívát hangoztatták, a parlamenttől a kormánytagokig.
Ezzel az üzenettel ugyanis ország-világ előtt bizonyította, hogy valójában ő dönt (és mindvégig ő döntött), és nem pedig a parlament, hiszen vele kellene Kristerssonnak tárgyalnia.
(Nem szakmabeliek kedvéért: úgy lehetett volna megőrizni a sztori hitelességét, ha a meghívót Kövér küldi a svéd partnerének, esetleg a Fidesz-frakció)"
- írja Rácz. A másik érdekes kérdés, hogy vajon egyeztetett-e a magyar vezetéssel az elvileg baráti török vezetés, hogy lépni fognak az ügyben. (Hétfőn adta hírül a Bloomberg egy magas rangú török kormányzati tisztviselőre hivatkozva, hogy a török parlament még a héten megszavazza a svéd csatlakozást, ezzel egyedül hagyná Magyarországot a skandináv ország a szövetségbe való belepésének blokkolásával - miközben a magyar vezetés többször hangsúlyozta, hogy "nem mi leszünk az utolsók", akik megszavazzák a csatlakozást.)
"További szórakoztató kérdés, hogy vajon Ankara szólt-e időben a magyaroknak, hogy előremennek a svéd NATO csatlakozással. Azt tippelem, hogy nem, ha ugyanis lett volna előzetes info, akkor Orbánnak most nem kellene így kapkodnia, hogy ne maradjon egyedül. És akkor ennyit az Orbán-Erdogan 'barátságról' is"
- írja erről a szakértő.