5p

India béketervet készített, az orosz-ukrán háború lezárására. Részleteket nem tudni, csak annyit, hogy a javaslat eltér az év elején nyilvánosságra hozott kínai elképzeléstől és India nem akar közvetíteni háborúban álló felek között. Összefoglaló az Ukrajnában zajló háború legfrissebb történéseiről. 

Egy robbanás miatt leállt a forgalom legalábbis egy időre az Oroszországot és a Krím félszigetet
összekötő hídon a Kercs-szoros felett. Szergej Akszjonov, a félsziget kormányzója a Telegramon közzétett tájékoztatása szerint vizsgálják a „baleset” okát. A moszkvai közlekedési minisztérium szerint csak az út felszíne sérült meg, a pillérek érintetlenek maradtak. A TASSZ orosz hírügynökség idézett egy helyi vasútirányító forrást, amely szerint a vasúti közlekedést is érintheti a robbanás. Ezen a hídon át halad az orosz hadsereg déli fronton harcoló alakulatainak legfőbb utánpótlási útvonala.  

Az Ukrajnában zajló háború legfontosabb eseményei a következők:  

  • Hétfőn lejár az ENSZ közvetítésével tető alá hozott megállapodás hatálya, amely lehetővé tette az ukrán gabonaszállításokat a Fekete-tengeren át. 
  • Orosz állami ellenőrzés alá került a Danone és a Carlsberg oroszországi érdekeltsége. Az előbbi cég közlése szerint vizsgálják a fejleményeket, az utóbbi nem kapott semmilyen hivatalos értesítést az ügyről. 
  • Janet Yellen, az Egyesült Államok kormányának pénzügyminisztere úgy véli, hogy a világgazdaságnak az tenne a legjobbat, ha szövetségesei megkettőznék Ukrajna támogatását – jelentette az AFP.
  • Tony Blair volt brit miniszterelnök azt mondta a Sky Newsnak, katasztrófát jelentene, ha az USA leállítaná Ukrajna támogatását abban az esetben, ha a jövő évi elnökválasztáson visszatérne az ország élére Donald Trump.
  • Elon Musk amerikai menedzser sztár, a Tesla villanyautó-gyártó vállalat vezérigazgatója, a világ egyik leggazdagabb embere nyilvánosan elítélte az amerikai kormányt azért, mert engedélyezte a fürtös muníció szállítását az ukrán hadseregnek. 
  • A francia Le Monde értesülése szerint India béketervet készített, az orosz-ukrán háború lezárására. Részleteket nem tudni, csak annyit, hogy a javaslat eltér az év elején nyilvánosságra hozott kínai elképzeléstől és India nem akar közvetíteni háborúban álló felek között.
  • Dánia és Hollandia vezetésével 11 európai ország kész megkezdeni az ukrán pilóták átképzését az F-16-os vadászbombázó repülőgépek vezetésére. Miután az a gépeket gyártó USA kormánya engedélyezte azok használatát Ukrajnának, néhány héten belül elkezdődhet a kiképzés. A gépek átadásáról később döntenek. 
  • A brit védelmi minisztérium szerint az orosz biztonsági szolgálatoknál zűrzavart okoznak a lázadó Wagner-alakulatokkal folytatott tárgyalások a zsoldoshadsereg jövőjéről. Kaotikusan folyik a Wagner katonai felszereléseinek átvétele.
  • A Wagner zsoldoshadsereg egyik parancsnoka közzétett egy videót, amelyben azt állítja, hogy az orosz hadseregben sokan támogatják a „mozgalmukat”, ezért videója nézőinek fel kell készülniük a változásokra az Orosz Föderációban.
  • Jevgenyij Prigozsin is üzent. Ezúttal azt írta, hogy „az orosz hadsereg vezérkara egy fontos állami intézmény, amit egyesek privatizáltak. Ez nem jelenti azt, hogy ebben részt kell vennünk”.
  • Úgy tűnik, Szergej Szurovikin és Ivan Popov tábornokok eltávolításával nem ért véget a tisztogatás az orosz vezérkarban. Sajtóértesülések szerint lehet, hogy leváltották Vlagyimir Szelivercovot, az elit alakulatként számon tartott 106, légi szállítású hadosztály parancsnokát. Ez az alakulat vette át a bahmuti fronton a várost elfoglaló Wagner helyét. Ezt a hírt nem erősítették meg, ám valaki egy audioüzenetben lázadással fenyegette meg az orosz hadsereg vezérkarát, ha „hozzányúlnak a tábornokukhoz”. Popovot állítólag Szíriába vezényelték az ott állomásozó orosz erőkhöz. 
  • Az orosz hadiipar felpörgette a Lancet kamikaze drónok gyártását. Ez a leghatékonyabb harckocsi- elhárító fegyverük, amelynek gyártási licencét évekkel ezelőtt Izraeltől vásárolták meg.
  • Bahmuttól északra pár száz métert nyomultak előre az ukránok. Az oroszok igyekeztek kiszorítani őket a korábban felszabadított néhány hektárnyi területről, ám ellentámadásuk kudarccal végződött, megnyitva az utat az ukránok előtt. 
  • Ettől északabbra, Dibrova mellett egy ukrán aknamezőn akadt el egy orosz támadás. A luhanszki fronton az orosz hadsereg hetek óta próbál támadásokat indítani.
  • Bahmuttól délre Klisijivka faluért folyt ádáz csata a hét végén. Ukrán források szerint orosz oldalról csecsen csapatokat is bevetettek, amelyek katonái gyakorlatlanok a nyílt terepen vívott harcban, ezért komoly veszteségeket szenvedtek el.
  • A déli fronton Sztaromajorszke településtől északnyugatra araszoltak előre az ukránok. Az északi helyzet tükörképeként itt az ő útjukat állják aknamezők.
  • A dán Oryx katonai információs portál szerint, amely a harcoló felek fotóval vagy videóval igazolható veszteségeit veszi számba, július 12-13-án az oroszok 50 járművet veszítettek, miközben az ukránok 16-ot.

Források: Guardian, Jelentések Ukrajnából.Oryx blog

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!