3p

Trump ismét nyomást gyakorol a jegybankra, a piac kivár, az infláció lassul, de a bizonytalanság továbbra is jelentős.

A legfrissebb amerikai inflációs adat és a kínai vámcsökkentésről szóló bejelentés rövid távú optimizmust váltott ki a pénzpiacokon, a tőzsdei árfolyamok emelkedni kezdtek. Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) korábbi elnöke azonban óvatosságra int: „Talán kissé korai a lelkesedés – tehetnénk hozzá –, mert Trumpnál láttunk hirtelen fordulatokat, de reménykedjünk” – fogalmazott a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankáron megjelent elemzésében

Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.

Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>

Az MNB korábbi elnöke szerint a vámügyi megállapodások mögött továbbra is sok a bizonytalanság. Az amerikai-brit egyezmény „inkább látszik megállapodásnak a megállapodásról”, a kínai megállapodás pedig még nem végleges. A 30 százalékra csökkentett vám ugyan kedvezménynek tűnik, de Bod szerint ez félrevezető: „És ami nagy kedvezménynek tűnik, az nem más, mint a korábban bejelentett brutális vámtételnek ’csupán’ 30 százalékra való csökkentése. Csakhogy az valójában még mindig rendkívül magas vám.”

Mi lesz, ha elpattan a húr?
Mi lesz, ha elpattan a húr?
Fotó: Depositphotos

A pénzpiacokat inkább a kamatlábak alakulása érdekli, a központi bankok viszont a fogyasztói árak mozgását figyelik, ehhez igazítva politikájukat.

Az amerikai inflációs adat áprilisban kedvezőbben alakult a vártnál, a fogyasztói árindex csak 0,2 százalékkal nőtt, éves szinten pedig 2,3 százalékon áll – ez a legalacsonyabb érték 2021 februárja óta. A maginfláció azonban még mindig 2,8 százalékos, ami meghaladja a Fed által célként követett szintet.

Bod Péter Ákos szerint az inflációs nyomás fennmaradása és a politikai befolyásolási kísérletek együtt nehéz helyzetet teremtenek a jegybank számára. Trump már korábban is nyíltan kritizálta a Federal Reserve (Fed) elnökét, és most is kemény szavakkal illeti:

„Trump sokkal inkább személyében támadja, amikor a »mindig lassú«, »lúzer«, »alkalmatlan« kitételekkel tarkítja a Fedre irányuló média-üzeneteit.”

A piacok bizalma megrendülhet, ha úgy tűnik, a Fed enged a politikai nyomásnak. Eközben a dollár gyengülése már önmagában is inflációs hatással jár, a magyar monetáris politika pedig hasonló dilemmákkal néz szembe. A forint gyengesége miatt csak magas kamattal lehetne védekezni, ami viszont tovább rontja a konjunktúrát. A kivárás tűnik a legbiztonságosabb megoldásnak – de ez is politikai feszültségekhez vezethet Bod Péter Ákos szerint. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!