- Az ukrán elnök Volodimir Zelenszkij kijelentette, hogy csapatai „megerősítik” pozícióikat Oroszország Kurszk régiójában, ahol Kijev nagy szárazföldi offenzívát folytat. Zelenszkij elmondta, hogy Olekszandr Szirszkij főparancsnok jelentése szerint az ukrán csapatok folytatják előrenyomulásukat, és újabb orosz katonákat ejtettek foglyul. Ukrajna állítása szerint augusztus 6. óta több mint 80 települést és 1150 négyzetkilométer területet foglaltak el Kurszk megyében, ami a második világháború óta a legnagyobb oroszországi invázió. A legutóbbi harctéri jelentéseket nem lehetett megerősíteni, de a helyiek azzal vádolják az orosz kormányt, hogy elbagatellizálja az ukrán támadást.
- Alexander Koc, a Kreml-barát Komszomolszkaja Pravda katonai tudósítója szerint az ukrán nyomás Kurszkban „még nem gyengül”.
- Oroszország a NATO-t és a Nyugatot vádolta az ukrán behatolás támogatásával, többek között a nyugati szállítmányok engedélyezésével. A brit tisztviselők szerint azonban Ukrajna jogosult a nemzetközi jog alapján a Nagy-Britannia által adományozott felszerelések használatára, akár Oroszország területén belül is.
- Ukrajna Oroszország elleni behatolása meghiúsította a tervezett közvetett tárgyalásokat Katarban, amelyek célja az energia-infrastruktúrák elleni csapások leállítása volt, jelentette a Washington Post nem hivatalos forrásokra hivatkozva.
- A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (IAEA) főigazgatója, Rafael Mariano Grossi szerint a Zaporizzsjai atomerőmű biztonsága romlik egy szombati dróntámadás után, amely eltalált egy utat. A figyelmeztetés a létesítmény orosz vezetésének bejelentése után érkezett, amely szerint egy ukrán drón robbanóanyagot dobott le az útra, amelyet a személyzet használ. Grossi kifejezte aggodalmát: „Továbbra is rendkívül aggódom, és megismétlem felhívásomat minden fél maximális önmérsékletére” – mondta.
- Tomasz Siemoniak lengyel belügyminiszter szerint Ukrajna „óriási politikai nyereséget” ér el Oroszország elleni katonai offenzívájával, de ez nem változtat a Nyugat „eszkaláció-ellenes megközelítésén”. Az Egyesült Államok és a nyugati hatalmak, visszautasítva a közvetlen katonai konfrontációt Oroszországgal, kijelentették, hogy Ukrajna nem adott előzetes értesítést, és Washington nem vett részt a műveletben.
- Zelenszkij megújította nyugati szövetségeseihez intézett felhívását, hogy engedélyezzék a nagy hatótávú mélységi csapásokat Oroszország ellen: „A hosszú távú képességek a válasz a háború legfontosabb, legstratégiaibb kérdéseire” – mondta Zelenszkij. A Nyugat által Ukrajnának nyújtott katonai segítség eddig elutasította a nagy hatótávú fegyverek használatát a konfliktus eszkalációjának kockázata miatt.
- Németország, amely a háború sújtotta Ukrajnának a második legnagyobb támogatást biztosítja, 2025-ben felére tervezi csökkenteni Ukrajnának nyújtott kétoldalú katonai segítségét, mondta szombaton egy parlamenti forrás az AFP-nek. Ehelyett Olaf Scholz kormánya a befagyasztott orosz eszközökből származó pénzre fog támaszkodni Ukrajna további támogatására, és nem tervez „további támogatást” a jövő évi költségvetésben elkülönített 4 milliárd eurón túl.
- Ramzan Kadirov, Csecsenföld elnöke szombaton meghívta Elon Muskot Oroszországba, miután lefotózták, amint egy géppuskával felszerelt Tesla Cybertruck volánja mögött ül. Azt is hozzátette, hogy az autót az Ukrajna elleni invázióban harcoló orosz erőknek adományozza. A Teslának küldött üzenetekre nem érkezett válasz.
(The Guardian)