Legyünk tisztában pénzügyeinkkel!
Fontos, hogy mielőtt pénzügyi helyzetünk javításába kezdenénk, nyerjünk teljes képet anyagi helyzetünkről. Írjuk össze meglévő jelzáloghiteleinket, a személyes és bankkölcsönöket, ha van gépkocsi- és diákhitelünket. Soroljuk fel mindegyik tartozás esetében a kamatlábat, az esedékességet, valamint a havi törlesztőrészletet.
Állítsunk fel prioritásokat!
Először mindig a fontos számlákat fizessük be. Ha szűkösek az anyagi források, állítsunk fel sorrendet a kiadások között: az alapvető élelmiszerekre, egészségre, és a munkába járáshoz szükséges pénzt tegyük félre.
Ne féljünk felhívni a bankunkat!
Ha elmaradtunk egy hiteltörlesztéssel, vagy az aktuális feltételek mellett nem tudjuk tovább fizetni a részleteket, hívjuk fel a bankot, hogy segítsen átütemezni az adósságot, és számoljon ki egy új fizetési tervet. Lehet, hogy nem járunk sikerrel, de ha már csak a késedelmi díjat elengedik, nem hiába emeltük fel a telefont.
Fontoljuk meg a hitelváltást!
Amennyiben jelenlegi hitelünk magas kamatokkal fut, érdemes megfontolni, hogy egy alacsonyabb kamatú hitelre váltjuk adósságunkat. Azzal azonban számolni kell, hogy a hitelváltás költségekkel jár, így ez alapján érdemes kiszámolni, mennyit spórolhatunk a váltással.
Hanyagoljuk a hitelkártyákat!
Ha úgy érezzük, megfulladunk a hitelkártya-adósságban, egyszerűen tegyük félre a kártyát. A készpénzes és bankkártyás fizetés gyakran segíthet elkerülni, hogy többet költsünk a rendelkezésre álló pénzünknél.
Rangsoroljuk az adósságokat!
Mindig a legmagasabb kamatlábú hitelt törlesszük először. Szakértők azt javasolják, hogy az aktuális adósság lehetőleg ne legyen nagyobb a teljes hitelkeret 30 százalékánál, számol be a CNN Money.
Igyekezzünk gyorsabban törleszteni!
Lehetőség szerint mindig próbáljunk meg a kötelező törlesztőrészletnél többet törleszteni, így csökkenteni tudjuk a hitel költségeit.
Ellenőrizzük a hitelbeszámolónkat!
Alaposan tanulmányozzuk át a hitelbeszámolónkat, nem került-e bele véletlenül hiba. Ha mégis találnánk olyan hibát, ami miatt magasabb kamatot kell fizetnünk, értesítsük a bankot, és kérjünk alacsonyabb kamatlábat.
Kérjünk segítséget!
Ha úgy látjuk, nem bírunk a felvett adósságokkal, nyugodtan lépjünk kapcsolatba egy hiteltanácsadóval. Fontos, hogy olyan szakembert keressünk, akinek képességei megfelelnek az igényeinknek.
Kezdjünk el spórolni!
Szakértők szerint a megtakarítások legnagyobb gátja a pénzügyi fegyelem. El kell kezdeni minden hónapban félretenni egy keveset egy nagy hozamú bankszámlán. Mindenki számára megnyugtató érzés, ha tudja, hogy borúsabb időszakokra van némi félretett pénze.