Gordon Brown miniszterelnök kedden a Downing Street-i kormányfői hivatalban soron kívüli megbeszélést tartott pénzügyminiszterével, Alistair Darlinggal, valamint Mervyn Kinggel, a Bank of England kormányzójával és Lord Turnerrel, a pénzügyi szolgáltatási felügyelet (FSA) elnökével.
A BBC értesülése szerint a találkozón két fő elemből álló csomagterv körvonalazódott: a kormány a költségvetésből juttat komoly tőkeinjekciót a bankrendszernek, emellett egy további, készenléti mechanizmust is létrehoz, biztosítandó, hogy a bankoknak az egyszeri tőkejuttatás után is legyen készpénzforrásuk szükség esetén.
A találkozó előzményeként, kedden is folytatódott a bankok kivéreztetése a Londoni Értéktőzsdén, miután - jóllehet napok óta terjednek a hírek, hogy a kormány, részesedés fejében, jelentős tőkejuttatást tervez a brit bankoknak - eddig semmilyen részlet nem hangzott el hivatalosan.
Alistair Darling pénzügyminiszter előző nap, a nyári szünet utáni első parlamenti ülésen feszült figyelemmel várt beszámolót tartott a bankrendszerről, de e felszólalásában sem említett semmiféle konkrétumot a tervezett lépésekről.
A The Daily Telegraph keddi kimutatása szerint a 11 perces pénzügyminiszteri felszólalás kezdete és vége között 20 milliárd fontot zuhant a londoni tőzsdén jegyzett vállalatok összesített piaci tőkeértéke.
A tőzsde irányadó FTSE-100-as árfolyamindexe aznap végül minden idők legnagyobb pontveszteségével, 391 pontos, csaknem 8 százalékos mínuszban zárt, és a keddi zárásra ebből csak 0,35 százalékot nyert vissza.
A brit nagybankok papírjai kedden is nagyot zuhantak. A Royal Bank of Scotland vesztesége 39,23 százalék volt zárásra - ezt a pénzintézetet a Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő leértékelte -, miután a bank már előző nap is 20 százalékot vesztett.
Ennél is nagyobbat, 41,54 százalékot zuhant kedden a megrendült helyzetű HBOS jelzálogkölcsönző, amelynek átvételéről egy másik brit nagybank, a Lloyds TSB tárgyal hetek óta, a tranzakció sorsáról azonban egy ideje semmi nem tudható.
Független londoni elemzők kedden éles bírálattal illették a brit kormányt az átfogó cselekvési terv hiánya miatt.
A Centre for Economics and Business Research (CEBR), az egyik legnagyobb független londoni gazdaságelemző ház kedden kiadott, szokatlanul nyers megfogalmazású állásfoglalásában azt írta: miközben az amerikai hatóságok - függetlenül attól, hogy a 700 milliárd dolláros banki portfolió-takarítási program működőképes lesz-e - gyorsan és határozottan cselekedtek, a brit kormány "azt a benyomást kelti, hogy mindig meglepetésként érik a piaci fejlemények".
A CEBR szerint a brit pénzügyi hatóságok "öregurakból álló asztaltársaság" benyomását keltik, és nem olyan emberekét, akik értik, hogyan kell kezelni a törékeny bizalmat a pénzügyi szektorban.
A ház arra szólította fel a Bank of Englandet, hogy "nem csütörtökön, hanem már szerdán" csökkentse jelenleg 5 százalékos alapkamatát egy teljes százalékponttal.
A CEBR szerint a brit gazdaság "szinte bizonyosan már recesszióban van", és a jegybank - ha nem vár a csütörtökön esedékes hivatalos kamatdöntő ülésig, hanem már szerdán bejelenti a kamatcsökkentést - demonstrálhatná a piacnak, hogy "átérzi a helyzet sürgető mivoltát".
MTI/Menedzsment Fórum