3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Alállomásra és távvezetékek fejlesztésére is jut pénz.

Az állami tulajdonú Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. a kormány és az EU több mint 15,4 milliárd forintos támogatásával 20 alállomás és 7 távvezeték fejlesztését valósítja meg konzorciumban 2026-ig annak érdekében, hogy újabb környezetbarát naperőműveket lehessen a hazai villamosenergia-hálózatra csatlakoztatni - közölte a társaság az MTI-vel kedden.

A beruházás az EU Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének (RRF) vissza nem térítendő támogatásával valósul meg az úgynevezett "Rugalmas és biztonságos villamosenergia-hálózat biztosítása az időjárásfüggő megújuló energiaforrások integrálása érdekében a Mavir Zrt. területén" konstrukcióban - közölték. A kormány Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének elfogadásáig a projektet a Nemzeti Helyreállítási Alapból előfinanszírozza.

Jelentős fejlesztések. Fotó: Pixabay
Jelentős fejlesztések. Fotó: Pixabay

A beruházással egyrészt 11 Dunántúl régióhoz tartozó alállomás (Szombathely, Győr, Gönyű, Hévíz, Toponár, Bicske, Litér, Paks, Pécs, Perkáta, Szigetcsép) és 9 Közép-Magyarország és Észak-Alföld régióhoz tartozó alállomás (Békéscsaba, Szolnok, Sándorfalva, Debrecen-Józsa, Szabolcsbáka, Sajószöged, Felsőzsolca, Kerepes, Göd) fejlesztésére kerül sor. Emellett hét, 220 kV-os távvezeték terhelhetőségét növeli meg a Mavir: ezek a Detk-Sajószöged I., Detk-Sajószöged II., Detk-Zugló I., Detk-Zugló II., Kisvárda-Sajószöged, Tiszalök-Sajószöged és Sajószöged-Szolnok távvezetékek.

A tájékoztatás szerint a fejlesztéssel a magyar villamosenergia-termelés szén-dioxid kibocsátása csökkenthető, így mérséklődik a globális felmelegedésre gyakorolt hatása.

A projektet a Mavir és a Digitális Kormányzati Fejlesztés és Projektmenedzsment Kft. konzorciumban valósítja meg. A beruházáshoz a konzorcium 15,41 milliárd forint támogatási forrást vesz igénybe, a tervek szerint  a befejezés időpontja 2026 április 30.

103 milliárd villamosenergiára

A kormány 103 milliárd forinttal támogatja a villamosenergia-hálózat fejlesztését - jelentette be Steiner Attila, a Technológiai és Ipari Minisztérium energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára.

A program révén 2000 megawattnyival több, megújuló forrásból származó energiát tud majd fogadni az elektromos ellátórendszer - mondta az államtitkár. Steiner Attila az állami tulajdonú Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. projektindító sajtótájékoztatóján közölte, hogy Magyarország több mint 300 megwattnyi napelemes kapacitással rendelkezik.

A napelemek kapacitása öt év alatt megtízszereződött, 2021-ben a megtermelt villamosenergia 26 százaléka megújuló energiaforrásból származott - tette hozzá.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!