A kifogásolt reklámok, online- és más sajtóhirdetések, illetve szórólapok 2011 augusztusa és 2013 áprilisa között népszerűsítették az Update termékeket. A GVH megállapította, hogy a cég jogsértően tulajdonított az Update termékeknek betegséget megelőző, illetőleg azt kezelő hatást, illetve valótlan egészségre vonatkozó állításokat tett. Szintén hibáztak a termékek összetételével összefüggésben és valótlan piacelsőségi állításokat tettek.
A GVH a bírság kiszabásakor a kommunikációs eszközök költségeire alapozott. Súlyosító körülményként értékelte többek között, hogy jogsértő kereskedelmi gyakorlat a fogyasztók széles körét érte el, illetve időben elhúzódott. A bírság összegét növelte az is, hogy a hirdetések részben egészségügyi problémával érintett fogyasztókat céloztak meg, akik az átlagosnál érzékenyebbek az egészségügyi problémájukkal kapcsolatos kereskedelmi kommunikációk iránt, valamint, hogy az Update árucikkek „bizalmi termékek”.
Enyhítő körülményként értékelte többek között, hogy a Foodorgany módosította a reklámjait, bevonta az egyes szórólapjait, átvizsgálta a csomagolóanyagait, ezek ellenőrzésére szakértőt alkalmazott, és felhívta a franchise partnerek figyelmét a jogsértéstől való tartózkodásra, ismertetve az egyes jogkövetkezményeket. A cég a honlapján feltüntette az OÉTI oldalát, ami a fogyasztók tájékoztatását szolgálja és személyes konzultációt folyatott az OÉTI-vel a jogszabálykövetés, helyes kommunikáció, termékbesorolás érdekében, és a Bizottsági engedélyezés menetéről, az engedélyeztetési eljárás megindítása érdekében.
Reagált a Schóbert-házaspár
Schóbert Norbert és Rubint Réka szerint a Gazdasági Versenyhivatal döntése mely 15 milliós bírsággal sújtotta egyik korábbi cégüket, nem vonta kétségbe, hogy az Update termékek pozitív élettani hatását az Egészségügyi Tudományos Tanács Tudományos és Kutatásetikai Bizottsága (ETT-TUKEB) által jóváhagyott és engedélyezett klinikai vizsgálat igazolta.
A versenyhivatal döntése alapvetően azt kifogásolja, hogy ez a klinikai vizsgálat az Európai Unió irányelveinek és rendeleteinek megfelelően nem került még fel az úgynevezett EFSA listára. Ez az a lista, melyben a magyar egészségügyi előírásoknak teljes mértékben megfelelő klinikai kutatási eredményeket az Európai Unió illetékes hivatalnokai is jóváhagyják. A versenyhivatal javukra írta, enyhítő körülményként értékelte, hogy már megkezdték ezt az európai uniós folyamatot, melynek sikeres befejezésekor már jogszerűen kommunikálhatják az egészségre vonatkozó állításokat.
"Magyarán a hazai előírásoknak megfelelő klinikai vizsgálat eredményei őket igazolják, csak még hiányzik róluk a brüsszeli bürokrácia pecsétje" - írják közleményükben.
mfor.hu