28 éves és dollármilliárdos
Mark Zuckerberg 1984. május 14-én született, vagyis a hét elején ünnepelte 28. születésnapját. A programozó az amerikai Forbes magazin 400-as listája szerint a világ kilencedik leggazdagabb embere volt 2011-ben. Zuckerberg a világ legnagyobb közösségi oldalának, a Facebooknak 24 százalékos tulajdonosa, a cég a pénteki tőzsdére lépéskor 104 milliárd dollárt ért a piaci kapitalizációja alapján, vagyis az alapító vagyona mintegy 25 milliárd dollár.
A visszaemlékezések szerint a guru számítógépek iránti vonzalma már 12 évesen megmutatkozott, amikor fogorvos apjának írt egy programot. A Zucknet nevű szoftver a fogorvosi rendelőben lévő gép és az otthoni számítógép közötti kommunikációt biztosította. Ebben az időben magántanárként David Newman fejlesztette Mark számítástechnikai ismereteit, aki később elismerte, hogy nagyon nehéz volt lépést tartani a fiúval, aki korához képest feltűnően tehetséges volt a programozás területén. Később Mark videojátékok fejlesztésével kezdett foglalkozni.
A beszámolók szerint a technika mellett az irodalomhoz is volt érzéke, azonban maradt a számítógépeknél. Még középiskolás korában készítette el Synapse nevű zenelejátszóját, amit mesterséges intelligenciaként lehetett használni arra, hogy a felhasználók szokásait vizsgálja. A termékre a Microsoft és az AOL is lecsapott volna, és Zuckerberget is alkalmazni akarták, ő azonban inkább a Harvard Egyetemre ment.
Utólag sokan felültek volna a Facebook-vonatra
Az egyetemen indult el a Facebook elődje is 2002-ben, majd onnan nőtte ki magát a cég. 2004-ben egy lakásban nyitották első irodájukat a kaliforniai Palo Altóban, majd a nyári szünet után nem is tértek vissza az egyetemre. Ebben az időben harvardi szobatársa, Dustin Moskovitz volt Zuckerberg üzlettársa. Hivatalosan 2007. május 27-én jelentette be Zuckerberg a Facebook Platformot, onnan indult a közösségi oldal felívelése. Heteken belül rengeteg applikációt készítettek. Rövid idő alatt több, mint 800 000 fejlesztője lett a Facebooknak szerte a világon, akik mind a Facebook Platformot kezdték építeni. 2008 július 23-án Zuckerberg bejelentette a Facebook Connet szolgáltatást, a Facebook Platform egy verzióját.
Zuckerberget az elmúlt években sokan támadták, perelték meggazdagodását látva, főleg egykori harvardi társai szerettek volna egy szeletet kihasítani a tortából. A leghíresebb pert Cameron Winklevoss, Tyler Winklevoss és Divya Narendra indították, azonban a bostoni bíróság ejtette a vádakat. Ugyanakkor a dühös egykori társaknak lehetett némi igazuk, mivel egy évvel később, amikor az ügy elült, a Facebook beleegyezett, hogy 20 millió dolláros kártérítést fizessen.
2009-ben Zuckerberg a Vanity Fair 100-as listáján a 23. volt, 2010-ben már Zuckerberget az "információs kor legbefolyásosabb emberei" között említették és az Év emberének választották meg. 2010. július 21-én Zuckerberg bejelentette, hogy cégük felhasználóinak száma elérte az 500 milliót. Tavaly a vállalatnak 3,7 milliárd dolláros árbevétele mellett egymilliárd dolláros nyeresége volt.
Az elmúlt években Zuckerberg a Facebook befutásával celeb lett, az amerikai bulvárlapok rendszeresen foglalkoznak magánéletével, 2010-ben pedig film is készült róla David Fincher rendezésében. A film alapjául Ben Mezrich Véletlenül milliárdos című regénye szolgált.
IPO-t kapott a születésnapjára
Zuckerberg születésnapja majdnem napra pontosan egybe esett a Facebook tőzsdére lépésével. A közösségi oldal pénteken 38 dolláros árfolyamon több mint 420 millió részvényt vezetett be a tőzsdére. Az alapító 533,8 milliónyi papírjából 30,2 milliót adott el, de még így is a szavazatok 57 százalékát birtokolja. Vagyis négy nappal a születésnapja után Zuckerberg 1,1 milliárd dollár értékben szabadult meg részvényeinek egy részétől.
A születésnapos főtulajdonos mellett a korábban beszállt partnerek is eladták részesedésük egy részét, az Accel Partners, az orosz Digital Sky és a Goldman Sachs is kihasználta a tőzsdére lépést arra, hogy jó áron adjanak túl befektetésükön.
mfor.hu