7p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar kormány költségvetési céljai a jövő év végig hitelesek, és jóllehet a 2009-es kilátások már kevésbé egyértelműek, most talán van esély arra, hogy megtörik a választások előtti költségvetési elcsúszások "történelmi" hagyománya, áll az egyik vezető londoni befektetési ház új elemzésében, amely szerint ideje lenne felszámolni a forint ingadozási sávját.

A Barclays Capital beszámolója szerint a cég elemzői tájékozódó látogatáson jártak Magyarországon, ahol jegybanki és költségvetési illetékesekkel, valamint elemzőkkel tárgyaltak. Az elemzés szerint a ház a látogatás nyomán most már "kevésbé borúlátó" a költségvetési kilátásokat illetően, mint akár néhány hónappal ezelőtt, mivel a 2007-2008-as számok "szilárdnak tűnnek", és a politika a jelek szerint továbbra is elkötelezett a kiigazítás mellett.

A Barclays Capital elemzői szerint az idei 6,4 százalékos és a jövő évi 4,1 százalékos - ESA-szabvánnyal számolt - GDP-arányos államháztartási deficitcél hitelesnek látszik. A szeptemberig nyújtott költségvetési teljesítmény arra vall, hogy a 2007 végi hiánycél "viszonylag kényelmesen" teljesíthető lesz, sőt a Barclays Capital saját előrejelzése az elemzés szerint 6,2 százalékos hiányt valószínűsít, vagyis kevesebbet a hivatalos prognózisnál.

A 2009-es év lehet kérdéses

A londoni befektetési bank szakértői szerint "egyes helyi elemzők" azt mondták, hogy a kormány akár 6 százalék alá is tudná süllyeszteni a hiányt idén, de inkább előrehoz néhány kiadási tételt, hogy jövőre több mozgástér legyen.

Az elemzés szerint ugyanakkor "az igazi kihívás" a konszolidáció folytatása 2009-ben, amikor 3,2 százalékra kell csökkenteni a deficitet a tervek alapján. Az abban az évben esedékes európai parlamenti választások eredményei "elbizonytalaníthatják" az MSZP-t a 2010-es magyarországi választások előtt, márpedig az elmúlt időszakok költségvetési mintái tipikus választási költekezési, majd megszorítási ciklusokat mutatnak. Ezúttal azonban más lehet a helyzet, áll a Barclays Capital elemzésében.

A cég szakérői idéznek egy helyi megfigyelőt, aki szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek "nincs hova hátrálnia", és neki is meggyőződése, hogy csak akkor van esélye sértetlenül kikeveredni a jelenlegi helyzetből, ha továbbra is az ország reformerének képét alakítja ki magáról. Jóllehet a felmérések szerint az MSZP támogatottsága többéves mélyponton van, nincs olyan egyértelmű nyomás, amely Gyurcsány eltávolítását célozná, áll a londoni elemzésben.

Mindemellett a kormányfő olyan költségvetési szabályokat lefektető törvényeket is javasol, amelyeket ideális esetben, kétharmados többséggel az alkotmányba foglalnának, további jeleként annak, hogy folytatódnak az erőfeszítések a költségvetési kiigazítás hosszú távú hitelességének erősítésére, áll a Barclays Capital elemzésében. A londoni elemzői közösségben mindazonáltal továbbra is vannak kétségek a 2008 utáni konszolidációs kilátások iránt.

Eltérő a hitelminősítőkvéleménye

A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő szeptember végén megerősítette a "BBB plusz" szintű, közepes befektetői szuverén magyar adósbesorolást, és ehhez fűzött akkori elemzésében megállapította, hogy Magyarország "kitartóan halad" a költségvetési konszolidáció felé. Az S&P hozzátette azonban: azzal számol, hogy a 2010-es választások közeledtével - és mivel a költségvetési konszolidáció tervei a 2008 utáni időszakra "bizonytalanok" - később lanyhulni fog a haladási ütem.

Egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója, Ed Parker a cég londoni központjában nemrégiben megrendezett éves felzárkózó piaci szemináriumon az MTI-nek azt mondta: a Fitch "jó haladást" érzékel a konszolidációban, a magyar kormány "erős startot vett", és a hitelminősítő arra is lát esélyt, hogy az idei államháztartási hiány elmarad a hivatalos céltól. A kihívást azonban a parlamenti időszak második fele jelenti, amikor már közelednek a választások, és "mint tudjuk, Magyarországon igen erősen érvényesülnek a politikai ciklusok (a gazdasági folyamatokban)", tette hozzá.

Veres János pénzügyminiszter azonban, aki a múlt héten Londonban tárgyalt, az MTI-nek e kétségekre utalva azt mondta: azok az elemzők, akik most bizonytalannak tartják a 2009-es célok teljesítését, tavaly nyáron nem hitték el, hogy a bejelentett konszolidációs intézkedéseket Magyarországon valóban meg lehet hozni. - Amikor megszülettek a törvények, az elemzők nem hitték, hogy ezeket végre lehet hajtani ... amikor végrehajtottuk, nem hitték, hogy ezt fenn lehet tartani a következő évre. 2007-ben fenntartottuk (a törvények végrehajtását), 2008-ban ezt folytatjuk, és 2009-2010-ben is folytatjuk - mondta a pénzügyminiszter.

A Barclays Capital elemzői a ház londoni jelentése szerint magyarországi látogatásukon nem hallottak hivatalos részről panaszkodást a forint jelenlegi ereje miatt, és nem tapasztaltak nagy sietséget sem a forintsáv módosítására, mert a kormány "valószínűleg tart" a forint felértékelődésétől és az ezzel járó versenyképességi eróziótól, különösen a kis- és középvállalati szektorban.

A cég ugyanakkor fenntartja azt a véleményét, hogy a forint ingadozási sávja "nem megfelelő" az ország számára, különösen azért, mert a Barclays Capital szerint még legalább három évnyire van Magyarország belépése az euróövezeti tagság előtt kötelező ERM-II. átváltási mechanizmusba (az elemzés szerint e mechanizmus előfutárának lehet tekinteni a jelenlegi forintsávot).

A ház szerint legkorábban 2008 első negyedévében tűnik lehetségesnek a sáv felszámolása, miután a magyar adósságpiaci hozamok lejjebb mentek, a 2007-es teljes költségvetési adatsor ismertté válik, és megkezdődik a 2008-as költségvetési terv végrehajtása.

Mi lesz a forintsávval?

Október elején Simor András MNB-elnök a JP Morgan befektetési csoport londoni elemzőinek - a ház erről Londonban kiadott ismertetése szerint - azt mondta, hogy "holtponton" vannak a tárgyalások a forintsáv sorsáról. A sáv felszámolása a jegybank szerint "ésszerű" lenne - bár nem szorító szükségszerűség -, a kormány azonban "erősen ellenzi" ezt, tartván a forint esetleges túlzott erősödésétől, ami károsítaná az exportot, miközben jelenleg a kivitel a magyar gazdasági növekedés egyetlen hajtóereje, idézte Simor Andrást a JP Morgan jelentése.

A JP Morgan egy másik, nemrég Londonban kiadott térségi elemzésében ugyanakkor azt írta: a forint ingadozási sávja az idén várhatóan valóban nem módosul, a változtatásnak azonban a ház jövőre már 30 százalékos valószínűséget jósol.

A sáv belátható időn belüli felszámolását más nagy londoni házak is valószínűsítik, pénzügypolitikai következményekkel együtt. A Goldman Sachs befektetési csoport minapi londoni felzárkózó piaci elemzésében az állt: a forintsáv felszámolása jelenleg "láthatóan nem szerepel a napirenden", mivel a magyar kormány tart attól, hogy a forint "túlszaladna" erős irányban, ami ártana a gazdaság jelenlegi egyetlen motorjának, az exportnak.

A forintsáv eltörlése azonban a cég véleménye szerint "végül meg fog történni", és ez további lendületet adhat a kamatcsökkentéseknek, potenciálisan a 6,50 százalékos szint alá süllyesztve a magyar jegybanki alapkamatot, állt a GS elemzésében. A londoni konszenzus jelenleg 6,50 százalékon valószínűsíti az MNB-alapkamat jövő évi mélypontját.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!