4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar pénzügyi rendszer 2009-ben is megőrizte stabilitását, lényegében problémák nélkül el tudta látni feladatát – hangzott el egy keddi sajtótájékoztatón. Jövőre folytatódhat a hitelportfólió romlása és a bankok profitjának csökkenése. Mfor.hu-tudósítás.

A PSZÁF kedden mutatta be félévente készülő kockázati jelentésének legfrissebb elemzését, mely a magyar pénzügyi rendszer kilátásait vizsgálja. A szakemberek szerint korai még fellélegezni, a jövő év is kemény lesz a hazai bankok számára.

Javuló külső körülmények

Az elmúlt hónapokban a világgazdaságot fokozatos javulása jellemezte, azonban vannak még kockázatok. A jelek szerint a recesszió szűnőben van, de a munkanélküliség és a csődráta esetében még most is inkább növekedés jellemző.

"Ha véget is ér majd egyszer a válság, a gyógyulás csak nagyon lassan történhet meg" – vélekedik Rácz István, a PSZÁF vezető közgazdásza.

A pénzügyi szektort világszerte a stabilitás jellemzi, azonban ebben nagy szerepe van az állami beavatkozásoknak. "Ez hosszútávon nem tartható, előbb-utóbb ki kell majd vonulniuk az államoknak a szektorból" – vélekedik a szakember.

Nem kellett beavatkoznia az államnak

"Jól jelzi a magyar bankrendszer stabilitását, hogy a külföldi példákkal ellentétben nálunk nem került sor nagyobb intézmény ellehetetlenülésére, az adófizetők pénzéből nem volt szükség jelentős beavatkozásra" – mondta el a hétfői eseményen Farkas Ádám, a PSZÁF elnöke.

Ugyanakkor a pénzügyi cégek jövedelmezősége számottevően romlott az első félévben, ez igaz a bankokra és a biztosítókra is. Az utóbbi hónapokban nőtt a veszteséges pénzügyi szolgáltatók száma, a pénzügyi szektor is megszenvedi a jelenlegi válságot – tette hozzá Farkas Ádám.

"Az állományi expanzió megszűnt, ami az elmúlt éveket jellemezte, a terjeszkedést keresleti és kínálati korlátok akadályozták" – emelte ki a felügyelet főigazgatója. Az állomány növekedési dinamikája jóval kisebb, mint az elmúlt évek 20 százalékos adata.

Farkas Ádám szerint a bankok jövedelmezősége várhatóan 2010-ben is tovább csökken majd. A nyereségesség alakulása összhangban van a gazdasági ciklusokkal, ezért trendforduló csak a gazdasági konjunktúra végével várható. Ugyanakkor azt az elnök is kiemelte, hogy a kilátások egyelőre nagyon bizonytalanok.

Tovább nőhetnek a hitelezési veszteségek

2009-ben a legnagyobb problémák a hitelezéssel foglalkozó pénzügyi cégeknél voltak, esetükben ugyanis romlott a hitelportfólió minősége, ezért hitelezési veszteségek jelentek meg. Az első félév végén a teljes szektorban 5,4 százalékos volt a 90 napon túli késedelmes hitelek állománya, ami duplája az egy évvel korábbinak.

"A hitelezési veszteség szeptember végén a hitelportfólió másfél százalékát tette ki, 2008-ban egész évben volt egy százalék a veszteség" – emelte ki Rácz István. A PSZÁF adatai szerint az első három negyedév után kilenc kisebb bank volt veszteséges Magyarországon, a nagybankok azonban profitot tudtak termelni.

Pozitívum, hogy 2009-ben tovább nőtt a magyar bankszektor tőkemegfelelési mutatója, mely szeptember végén 13,1 százalékos volt. A törvény 8 százalékos mutatót ír elő minden bank esetében. Emellett a likviditási helyzet javult jelentősen, amiben nagy szerepe volt az állampapírpiac javulásának, hiszen így a korábban felhalmozott államkötvények is likvid eszközzé váltak.

A PSZÁF szakemberei szerint a tőkehelyzet javulása nagy részben annak volt köszönhető, hogy a külföldi anyabankok továbbra is stabilan ellátták tőkével magyarországi leányvállalataikat.

A felügyelet arra számít, hogy jövőre sem lesz jelentős javulás a hitelezés terén: a hitelezési veszteségek a jelenlegi számítások szerint 2010-ben sem fognak csökkenni, további növekedés azonban még elképzelhető.

A bankszektor esetében tovább csökkenő nyereségekre számítanak a szakemberek, ami részben annak köszönhető, hogy szerintük elképzelhetetlen egy az ideihez hasonló felfutás a világ tőkepiacain.

A devizahitelezéssel kapcsolatban komoly kockázatokat hordozhat a forintárfolyam kiszámíthatatlansága, illetve a hitelezés jövőbeli szabályozása. "Véleményünk szerint egyetlen sokk nem tudná megrendíteni a magyar pénzügyi rendszert, még kombinált sokkok esetében sem biztos, hogy megrendülne a szektor, de okozhatna komoly problémákat" – vélekedik Rácz István.

Beke Károly

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!