3p

Minden jel abba az irányba mutat, hogy hamarosan visszatér a növekedés a világba, annak is leginkább a fejlettnek mondott részébe.

Az USA-ban az elmúlt 2-3 évben az extrém monetáris stimulus bőven ellensúlyozta a lassú fiskális megszorítást, és nagy meglepetésre lassan elfogadható mértékűre csökken a hiány, ami azzal jár, hogy nem kell további költségvetési megszorításokat alkalmazni, miközben a nagyon megengedő monetáris kondíciók erősen stimulatívak, tehát egészen erős növekedés is lehet 2014-ben.

Európában is lezajlott a kiigazítás nagy része, legalábbis összeurópai szinten, s habár itt még van néhány ország, amelyeknek akad tennivalója, ám nem lesz a 2010-13 közöttihez hasonló lassító hatása a költségvetések kiigazításának.

Japánban pedig bevetették az "atomfegyvert", a fiskális-monetáris ultrakombót, tehát ott is lehet szép növekedés.

Összességében tehát a fejlett gazdaságok talpraállása folytatódhat, sőt a vártnál sokkal erőteljesebb lehet!

Nem lennék meglepődve, ha USA-ban már 2014-ben megindulnának a kamatemelések, míg Európa várhatóan lemaradva követi majd őket 2015-16-ban valamikor. Ez a dollár erősödésével kellene, hogy járjon, s valószínűleg azzal is fog, ám láthatóan nagyon extrémen túlpozicionáltak a befektetők, sok a dollár-long, így a mozgás nehezen megy, s valószínűleg nem az euró és a font ellen, hanem sokkal inkább a feltörekvő devizákkal és a jennel szemben fog lezajlani.

A részvénypiacok közül a lehető legjobb helyzetben továbbra is Japán van, ahol mind a monetáris feltételek, mind a növekedés támogatja a tőzsdét, az USA egyelőre erős, de a kamatemelésekkel két tűz közé kerülhet, bár a jó növekedés valószínűleg erősebb, mint a várható kamatemelés. Európa tőzsdéi szintén profitálhatnak.

Magyarországot illetően a valóság remélhetően lassan kezd összeérni a permabull gazdasági vezetés előrejelzéseivel, s ha 2011-ben és 2012-ben nem is jött be, de 2013 tényleg az elrugaszkodás éve lehet a hosszú recesszió után (végülis még egy rossz óra is jól mutatja az időt napjában kétszer).

Ezt támogathatja az egyre alacsonyabb kamatszint, amit a megszólaló jegybankárok (Gerhardt, Matolcsy, Balog) egyhangú előrejelzései alapján tovább akarnak vágni, méghozzá érezhetően nem kicsit, hanem nagyon. Valószínűleg bőven 4% alá, de a lengyel kamatszintet látva még a 3% sem kizárt. Ez valószínűleg azért a forint gyengélkedésével fog járni, amit feltehetően nem is bánnak, mert a rezsicsökkentés, és néhány egyszeri tényező miatt túl alacsony az infláció a költségvetésnek, s nem nagy baj, ha kicsit gyengébb a forint, s ez kicsit magasabb inflációt generál. Nagy kilengések híján valószínűleg a 300-315-ös sáv sem zavarná az MNB-t, pláne, hogy úgyis van egy csomó "felesleges" devizatartalék, tehát akár interveniálhatnak is ha kellemetlenné válik a helyzet.

Ez a környezet idehaza valószínűleg továbbra is előtérben tartja a devizás kötvényeket. A lakosság pedig menekülni fog a bankbetétekből bármibe, amiben több hozamot remél: befektetési alapok, közvetlen állampapírvásárlás, s előbb-utóbb megtalálják az ingatlanpiacot is...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!