2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Arra számítani lehetett, hogy a jegybank a jelenlegi piaci körülmények tükrében óvatosabbá válik a kamatvágásokat során.

Az egy hónappal ezelőtt tett bejelentést követően számítani lehetett arra, hogy ezentúl szokatlannak tűnő, a korábbinál kisebb kamatvágásról dönthet a jegybank Monetáris Tanácsa. A piac konkrétabb iránymutatás nélkül a 10 bázispontos csökkentés mellett tette le a voksát, ám Matolcsyék ezúttal csak kevésbé voltak félénkek a korábbiakhoz képest, hiszen a megszokott 25 helyett 20 bázisponttal mérsékelték az irányadó rátát. Így a jegybanki alapkamat mértéke 3,8 százalék.

Mindössze annyi tűnik biztosnak egyébként a jövőt illetően - legalábbis, ha az egy hónappal korábbi sajtótájékoztatón elhangzottakat vesszük alapul -, hogy a kamatcsökkentő ciklus alja 3-3,5 százalék lehet. 

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint az infláció alakulása, a reálgazdasági folyamatok, valamint az, hogy az infláció várhatóan tartósan alulmúlja a 3 százalékos inflációs célkitűzést, lehetővé és indokolttá tették az alapkamat csökkentését. Ugyanakkor a piaci folyamatok május végétől jelentős fordulatot tettek: a Fed eszközvásárlási programjának várható szűkítése meredek hozamemelkedést okozott minden kötvénypiacon, jelentősen megemelte a kockázati felárakat, valamint intenzív volatilitást okozott a devizapiacokon, így a forintpiacon is. A határidős kamatlábpiac már csupán 10 bázispontnyi további kamatvágást áraz. Ilyen körülmények között kérdéses, hogy meddig folytatható a kamatcsökkentés.

Az elemző szerint amennyiben a nemzetközi hangulat stabilizálódik, sor kerülhet további 10-20 bázispontos kamatcsökkentésre, azonban a 3,5 százalék alatti szintekre nem lát lehetőséget, az egyes kamatvágások után ezért hosszabb szünetet tarthat a Monetáris Tanács. A 20 bázispontos csökkentés ugyanakkor abból a szempontból elbizonytalaníthatja a piacokat, hogy a Monetáris Tanács a közeljövőben milyen lépésközönként fog változtatni az alapkamaton. A forint kisebb gyengüléssel reagált a vártnál némileg nagyobb kamatcsökkentésre, azonban a forint gyengülése jóval visszafogottabb, mint a régión kívüli feltörekvő piaci devizák gyengülése. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!