2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az idei első negyedévben a kivitel 7,7, a behozatal 5,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a negyedéves exporttöbblet 531 millió euróval 2,487 milliárd euróra nőtt - jelentette hétfőn a részletes adatok alapján a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Az adatok megegyeznek a május 11-én kiadott első becslésben közöltekkel.

A forintban mért árszínvonal a behozatalban 1,9, a kivitelben 1,3 százalékkal csökkent. A forint az euróhoz képest 0,3, a dollárhoz viszonyítva pedig 22 százalékkal értékelődött le. A cserearány 0,6 százalékkal javult - közölte a KSH.

A kivitel márciusi értéke először haladta meg a nyolcmilliárd eurót és 941 millióval nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Az import 652 millió euróval nőtt a tavaly márciusival összehasonlítva és először lépte át a hétmilliárd eurót.

A március havi 929 millió eurós exporttöbbletnél csak egyszer jegyzett fel nagyobb összeget a statisztika, tavaly szeptemberben, amikor 3 millióval volt több, 932 millió euró.

Márciusban 12,9 százalékkal nőtt a kivitel euróban számolt értéke a februári 6,0 százalékos növekedést követően és ezzel 7,7 százalékosra emelkedett a negyedéves exportnövekedés. Kétszámjegyű exportnövekedést 2013 áprilisa óta először regisztrált a statisztika. A gépek és szállítóeszközök kivitele márciusban 18,5 százalékkal négyéves rekordot döntött márciusban, és a negyedéves kivitel 12,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A feldolgozott termékek exportja 7,9 százalékkal nőtt márciusban, az élelmiszerkivitel pedig 6,0 százalékkal emelkedett éves összevetésben. Az első negyedévben az élelmiszerexport 0,4, a feldolgozott termékeké pedig 4,9 százalékkal nőtt.

A kivitel 11,9 százalékkal nőtt márciusban az Európai Unió többi tagállamába, ezen belül 12,2 százalékkal a régi és 10,9 százalékkal az új tagállamokba. Átlagon felüli volt a kivitel növekedése a kisebb súlyú régiókba, így az amerikai kontinensre 54, Ázsiába 13,3 százalékkal nőtt a kivitel.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!