Az október 29-én nyilvánosságra hozott első becslésben még 1,5 százalék, a november végi második becslésben pedig 2,1 százalék szerepelt. Elemzők most 1,9 százalékos gazdasági növekedésre számítottak. Az Egyesült Államok gazdasága a második negyedévben 3,9 százalékkal növekedett, az első negyedévben viszont 0,2 százalékkal csökkent.
A harmadik negyedévi GDP-növekedés a BEA megítélése szerint elsősorban a lakossági kiadásokra, az állami és önkormányzati kiadásokra, a tőkeberuházásokra, az exportra, valamint az ingatlanbefektetésekre támaszkodott. A GDP-kalkulációban negatív előjellel szereplő import a harmadik negyedévben növekedett. A GDP-növekedés lassulása a harmadik negyedévben a második negyedévihez képest elsősorban a készletberuházások csökkenése és az export mérséklődése miatt következett be.
Július-szeptemberben a hazai össztermék több mint kétharmadát adó személyi fogyasztás 3,0 százalékkal növekedett, miközben tovább javult a munkaerőpiaci helyzet és emelkedtek a lakásárak. Az alacsony infláció és a közel három éves csúcson álló megtakarítások ugyancsak hozzájárultak ahhoz, hogy a fogyasztók szívesebben költekezzenek. Folyó áron számolva az amerikai GDP értéke 3,3 százalékkal, 146,5 milliárd dollárral 18 ezer 60 milliárd dollárra emelkedett a harmadik negyedévben az előző negyedévi 6,1 százalékos bővülés után.
MTI