2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Unió összesítése alapján a kontinens kormányai eddig 5300 milliárd dollárral támogatták a bankokat, ez az összeg magasabb, mint Németország egy évi GDP-je - írja a Bloomberg.

Az európai lista élén Nagy-Britannia áll, mely eddig 781,2 milliárd eurót költött el arra, hogy helyreállítsa a bizalmat bankjai iránt. Az összesítés még május végén készült el az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank (EKB) közreműködésével. Némiképp meglepetés, hogy a lista második helyezettje nem valamelyik nagy európai ország, hanem Dánia, ahol az ország 140 bankjának egytizede szorult kormányzati segítségre, összesen 593,9 milliárd euró értékben.

Az intézkedések hozzájárultak a bankrendszer stabilitásának helyreállításához, ugyanakkor rekordmértékben megemelték az európai országok költségvetési hiányát 2008-ban.

A Bloomberg cikke szerint egyébként az Unió most készül arra, hogy létrehozzon egy központi ügynökséget, mely folyamatosan vizsgálná a kontinens bankjainak helyzetét, kockázatait. Erre azért van szükség, mert a válság összesen 460 milliárd eurónyi veszteséget okozott az európai pénzügyi szektorban, a hasonlókat szeretnék a jövőben elkerülni.

"A bankok számára a működési környezet továbbra is nehéz lehet, főleg a hitelportfólió romlásán elszenvedett veszteségek miatt" - olvasható az EU összefoglalójában.

A brutális összeg nagy részét az európai országok eddig a bankoknak adott garanciákra költötték, összesen 2920 milliárd eurót tett ki ez a tétel. 311,4 milliárd euróba került a bajba jutott bankok feltőkésítése, több mint 500 milliárd pedig a likviditás biztosítására ment el.

A legkisebb gondot az Unió kelet-európai tagállamaikban okozta a bankok megmentése, sok helyen egyáltalán nem kellett a kormányoknak beszállni, mivel a pénzintézetek többsége külföldi kézben van. A Moody's kimutatása szerint a kelet-európai hitelek több mint 80 százaléka olyan bankhoz tartozik, mely a hat nagy nyugat-európai tagállam valamelyikében működik.

Az összefoglaló szerint 18 EU-tagállam nyújtott garanciát bankjainak, 15 biztosított tőkét bizonyos pénzintézeteknek, 11 ország pedig a likviditás biztosításában vett részt a piacon.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!