2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ennyit fizetett ki eddig az Európai Bizottság Magyarországnak a 2021-2027 közötti kohéziós forrásokból.

Ezt egy brüsszeli forrásunk közölte a Magyarország rendelkezésére álló uniós forrásokkal kapcsolatos kérdésünkre.

A kifizetést az tette lehetővé, hogy az Európai Bizottság tavaly decemberben 10,2 milliárd euró kohéziós forrást szabadított fel Magyarország számára (ezt visszatérítésként igényelhetjük), miután a kormány igazságügyi reformja orvosolta az igazságszolgáltatás függetlenségének hiányosságait: az Európai Unió Alapjogi Chartájában szereplő elvárások teljesültek a bírói függetlenséget tekintve.

Csordogálnak az uniós pénzek.
Csordogálnak az uniós pénzek.
Fotó: Depositphotos

A magyar kormány január elején azt közölte, hogy az Európai Bizottság január 2-án átutalta a korábban blokkolt 2021-2027-es kohéziós források első részét, 445 millió eurót. Ezzel elindulhatott az új fejlesztési időszak operatív programjainak uniós refinanszírozása.

Ugyanakkor – mint arról laptársunk, a Privátbankár beszámolt – Brüsszel 6,3 milliárd eurónyi kohéziós forrást továbbra is blokkol a jogállamisági eljáráson belül, mivel szerintük a kormány továbbra sem orvosolta a jogállamiság elveinek megsértését. Ezek között konkrétan a közbeszerzés, az ügyészségi eljárás, az összeférhetetlenség, a korrupció elleni küzdelem és a közérdekű vagyonkezelő alapítványok területét említi.

Egy másik uniós forrás, a Helyreállítási Alap esetében az Európai Tanács tavaly decemberben jóváhagyta a magyar tervet. Az ebből az alapból járó összeget ugyanakkor nem szabadították még fel, mert a 27 szupermérföldkövet Magyarország még nem teljesítette maradéktalanul. A kormány január elején azt közölte, hogy az ország december végén megkapta „a Helyreállítási Alap elfogadott módosításával felvett 3,9 milliárd eurós hitel előlegét, mintegy 780 millió eurót”.

Brüsszel tavaly decemberi közlése szerint összesen 21 milliárd euró marad továbbra is zárolva Magyarország elől. A magyar kormány március elején ugyanakkor jelezte, hogy a közelmúltban újabb 2 milliárd eurót szabadított fel Brüsszel, ami jórészt a tanári bérek emelésére megy el.

Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter szerint ez az összeg „az eddig megítélt és utalásban lévő 10,2 milliárd euróhoz társul, tehát most már 12,2 milliárd eurónyi fejlesztési forrással számolhatunk".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!