A washingtoni hivatalos értékelés szerint jók az esélyek arra, hogy teljesüljön Barack Obama elnök célja: az élénkítő intézkedéseknek köszönhetően jövő év végéig valószínűleg sikerülni fog 3,5 millió munkahelyet megtartani, illetve létrehozni.
A Fehér Ház a vállalatoktól, az államoktól és helyi hatóságoktól, továbbá non-profit csoportoktól és egyetemektől kapott legfrissebb, egyelőre nem nyilvános foglalkoztatási adatok alapján közölt statisztikát az ösztönző csomag eredményeiről.
Jared Bernstein elnöki tanácsadó azt mondta: ha azokat a munkahelyeket is beszámítják, amelyek a 288 milliárd dollárnyi adócsökkentéshez kötődnek, akkor az élénkítő programokkal összesen több mint 1 millió állást őriztek meg vagy teremtettek.
A tanácsadó rámutatott, hogy a munkahelyteremtési lépések példa nélküli átláthatóság mellett zajlanak, az adófizetők az interneten személyesen is nyomon követhetik a www.recovery.gov kormányzati oldalon, mire fordítja pénzüket a kormány.
A 787 milliárd dolláros ösztönző csomag ellenére - amely egyéb programok, például kedvezményes lakásvásárlási hitelkonstrukciók és a roncsprémium program mellett a gazdaság minél gyorsabb felépülését szolgálja - a munkaerőpiaci helyzet még nem mutatja a javulás jeleit. A Fehér Házra ezért nagy nyomás nehezedik, hogy azt láttassa: az élénkítő intézkedések, ha drágák is, de hatékonyak.
Az amerikai gazdasági kilábalás távlatai még bizonytalanok; a kereskedelmi minisztérium pénteken közölte, hogy négy hónapig tartó erősödés után a fogyasztói költekezések szintje szeptemberben, az autóvásárlásokat ösztönző kormányzati program befejeződésével visszaesett. Ez felerősíti azt a félelmet, hogy a gazdasági növekedés központi támogatás nélkül lelassul.
A fogyasztói költekezés az előző hónapban 0,5 százalékkal csökkent - ez a legnagyobb visszaesés december óta -, miután augusztusban 1,4 százalékkal nőtt.
MTI/Menedzsment Fórum