4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg egyenlegéből számolt külső pénzügyi többlet a szezonálisan megtisztított adatok szerint 2,86 milliárd eurót (871 milliárd forintot) tett ki az idei első negyedévben, és elérte a negyedéves GDP 11 százalékát - közölte honlapján csütörtökön a Magyar Nemzeti Bank (MNB).

A magas finanszírozási képesség további emelkedésében fontos szerepe volt a kiemelkedő mértékű áruforgalmi egyenlegnek, amelynek kiigazítatlan értéke 1,577 milliárd euróra nőtt, az egy évvel korábbinál 576 millióval, 57 százalékkal volt több.

A külfölddel szembeni felülről számított nettó finanszírozási képesség összetevői közül szezonálisan igazítva az áruforgalom és a szolgáltatások pozitív egyenlege tovább nőtt. Ezen belül az áruforgalom többlete 1,409 milliárd euró volt az első negyedévben, szemben az előző év azonos időszaki 845 millió euróval. Az export (20,263 milliárd euró) és az import (18,805 milliárd euró) szintje is további növekedést mutatott, az export gyorsuló növekedése mellett.

A szolgáltatások bevételi többlete 1,339 milliárd euró volt, szemben a megelőző évi 1,110 milliárddal. Ezen belül az utazások egyenlege 692 millió euróról egy év alatt  után 762 millió euróra nőtt. A bevételek (1,229 milliárd euró) és a kiadások (401 millió euró) értéke magasabb az előző negyedévi adatoknál is az egy évvel korábbiakat pedig 9,7, illetve 6,7 százalékkal haladja meg.  Az utazáson kívüli szolgáltatások forgalmi adatai enyhén elmaradtak az előző negyedévitől, a bevételek 3,487 milliárdos értéke 90, a kiadások 2,919 milliárd eurója 56 millióval alacsonyabb tavaly negyedik negyedévinél, a bevételi többlet így is magasabb, mint a megelőző negyedévekben volt.

Az elsődleges jövedelmeken a hiány a szezonális hatásoktól megtisztítva (664 millió euró) kismértékben csökkent az előző negyedévi, 685 milliós és az egy évvel korábbi 701 millió deficithez képest.

A másodlagos jövedelmek kiigazított deficitje 97 millió euró volt, ami jóval alacsonyabb, mint az előző negyedévi 513 millió eurónál, de magasabb az előző év azonos időszaki 39 milliónál.

Az EU-val kapcsolatos transzferek egyenlege a szezonális hatásoktól megtisztítva 1,581 milliárd euró volt, ugyanakkor a szezonális hatásokat is tartalmazó adat 1,323 milliárd eurót tett ki. Szezonális hatásoktól megtisztítva az adat az előző negyedéves szintnél 76 millióval magasabb.

A közvetlentőke-befektetések külföldön kategórián belül a részvénybefektetések összességében 283 millió euróval csökkentek az első negyedévben. A részvénybefektetések része ugyanakkor 152 millió euró átfolyó tőke, ami növelte, valamint 597 millió euró kiugró osztalék miatt elszámolt tőkekivonás, ami csökkentette a befektetések értékét.

Az újrabefektetett jövedelmek 71 millió euróval növelték a külföldi befektetések értékét az első negyedévben. Az adósság típusú instrumentumok egyenlege 803 millió euro nettó követelés növekedést mutatott az egy évvel korábbi alig 11 és az előző negyedévi 502 millióval szemben.

A külföldiek magyarországi befektetéseinél a részvénybefektetések 125 millió euróval, az újrabefektetett jövedelmek 612 millió euróval növelték a külföldiek befektetéseinek értékét. A kiugró osztalék miatt elszámolt tőkekivonás 101 millió euró volt. Az adósság típusú instrumentumok egyenlege 560 millió euró nettó tartozás csökkenés volt, ebből átfolyó tőke nettó 152 millió euró volt.

A portfólióbefektetések egyenlege összességében 932 millió euró forráskiáramlást mutatott, amely mögött a követelések 206 millió eurós és a tartozások 1,138 milliárd eurós csökkenése áll. A követeléseken belül a részvények és befektetési jegyek növekedése 139 millió euró, míg a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok csökkenése 345 millió euró volt.

2015. március végén a jegybanki tartalékok értéke 36,9 milliárd euró volt. A közvetlentőke-befektetésen belül elszámolt adósságot nem tartalmazó nemzetgazdasági nettó adósságállomány  március végén 35,9 milliárd euró (az utolsó négy negyedéves GDP arányában 34,5 százalék) volt. Az EU-transzferek eredményszemléletű elszámolása következtében elszámolt nettó követelésként megjelenő állomány 913 millió eurót tett ki, amelyből a követelések állománya 1,377 milliárd, míg a tartozásoké 464 millió euró volt.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!