2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A befektetési alapokból 109 milliárd forint távozott az első félévben, az alapok az év eleje óta összesen 87 milliárd forint veszteséget könyveltek el piaci teljesítményük alapján - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) csütörtökön.

A Bamosz tagjai által kezelt alapok összvagyona 2008 második negyedévében 4,3 százalékkal csökkent, az év eleje óta a csökkenés mértéke 5,6 százalék. Az alapok vagyona június végén 3010 milliárd forint volt.

A második negyedévben összesen 139 milliárd forint tőkét vontak ki az alapokból, míg az alapok piaci teljesítménye 6,9 milliárd forint veszteséget jelentett a befektetőknek.

A második negyedév során 24 új alap indult, öt alapot a Bamosz három új tagja hozott, három alap megszűnt. Az első félévben összesen 47-tel nőtt az alapok száma. A félév végén a szövetség tagjai 368 alapot kezeltek.

Az előző években tapasztalt, némileg módosuló tendencia, miszerint a hagyományosnak tekinthető kötvényalapok, illetve a pénzpiaci alapok helyét alternatív alacsony kockázatúnak tekintett alapok veszik át, 2008-ban is folytatódott.

A likviditási alapok aránya 23,8 százalékra nőtt, és továbbra is a legnagyobb csoportot alkotják. Az ingatlanalapokat ugyan az első félévben ismét tőkekivonás sújtotta, de az ingatlanalapok így is 18,9 százalékkal a második legnagyobb csoportot alkotják. A garantált alapok aránya már 16,5 százalék, és ezek alkotják a harmadik legnagyobb kategóriát. A kötvény- és pénzpiaci alapok (a likviditási alapok nélkül) összesen már csak a teljes vagyon 19 százalékát teszik ki. (Ez az arány 2006 elején még 51,1 százalék, 2007 végén pedig 22,1 százalék volt.

Az alternatív alacsony kockázatúnak tekintett alapok népszerűségével párhuzamosan hosszútávon nőtt, bár a részvénypiacok visszaesésének köszönhetően az utolsó 9 hónapban csökkent a kockázatosabb alapok aránya. A részvény- és vegyes alapok, valamint az egyéb, be nem sorolt alapok aránya az összes alapon belül a negyedév végén 17,3 százalék volt, a származtatott alapok aránya viszont 1,1 százalékra nőtt.

MTI/Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!