3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Antenna Hungária és a Főgáz kisebbségi részesedésének megvásárlása, valamint a jegybanki döntések miatt módosítani kellett a januárban bemutatott finanszírozási tervet.

941 milliárd forinttal módosította, egészen pontosan növelte az eredeti tervhez képest az idei nettó forint forrásbevonási célszámát az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). A 941 milliárd forintos emelés azért érdekes, mert a januárban bemutatott 2014-es finanszírozási terv szintén 941 milliárdos növekedést irányzott elő. Igaz, ez utóbbi nemcsak a forintra, hanem a teljes, tehát a devizával együtt számolt nettó kibocsátásra volt érvényes. A véletlen egybeesést - amit jelen sorok szerzője is csak jóval a sajtótájékoztató befejezését követően vett észre - hozó új tervszámokat az adósságkezelő szerda délután mutatta be.

A terv módosítására két okból volt szükség. Egyrészt a költségvetés finanszírozási igénye 300 milliárd forinttal megnőtt, másrészt az április 24-én bemutatott MNB-intézkedések miatt megugró forintpapír-keresletre megfelelő kínálattal kellett az ÁKK-nak reagálni. A 300 milliárdos többlet finanszírozási igény egyébként 3 tételnek köszönhető: az Antenna Hungária, illetve a Főgáz megvásárlása összesen 130, az EU-pályázatok kifizetésének előfinanszírozása 70, a pénzügyi tartalékok "duzzasztása" pedig 100 milliárddal növeli meg a finanszírozási igényt.

Tehát a januárban bemutatott 941 milliárdos nettó kibocsátást 300 milliárddal, 1241 milliárd forintra emeli az ÁKK. Ezt a 300 milliárdos többletet pedig az eredeti tervekhez képest a forintkibocsátások 941 milliárdos növelésével, illetve a deviza-kibocsátások 641 milliárdos mérséklésével akarja elérni az adósságkezelő. A devizakiadások csökkentése ugyan elsősorban az MNB-döntések következménye, de jelentős, 224 milliárd forintos szerepe van benne annak a kormányzati döntésnek is, mely szerint az Európai Fejlesztési Bank (EIB) forrásait mostantól kezdve forintban hívjuk le.

Ha minden a tervek szerint alakul, amit azt is jelenti, hogy idén már nem lépünk ki a devizakötvénnyel a piacra, akkor év végére a 2013-as 296,91 forint eurós záróárfolyammal számolva 35 százalékra csökkenhet a devizaadósság aránya, amely 2007 óta a legalacsonyabb érték. Borbély László András, az ÁKK általános vezérigazgató-helyettese mindehhez hozzátette, hogy Lengyelországban ez az érték 30 százalék, tehát az állam devizaadóssága lassan eljut egy optimális 25-32 százalék közötti zónába.

Emellett, ha a külföldiek forint állampapír-állománya 4800 milliárd forint körül lesz az év végén is, akkor a külföldiek december 31-én 53 százalékban fogják birtokolni a magyar állam adósságát, ami 2008 óta a legalacsonyabb érték. Annak érdekében, hogy a belföldi tulajdonban lévő állomány 8 százalékponttal 47 százalékra tudjon nőni, az ÁKK szerződést kötött a Raiffeisennel, az OTP-vel és az Erstével, így ezeknek a bankoknak a fiókjaiban is elérhetőek immár a Bónusz, illetve a Prémium Magyar Állampapírok.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!