941 milliárd forinttal módosította, egészen pontosan növelte az eredeti tervhez képest az idei nettó forint forrásbevonási célszámát az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). A 941 milliárd forintos emelés azért érdekes, mert a januárban bemutatott 2014-es finanszírozási terv szintén 941 milliárdos növekedést irányzott elő. Igaz, ez utóbbi nemcsak a forintra, hanem a teljes, tehát a devizával együtt számolt nettó kibocsátásra volt érvényes. A véletlen egybeesést - amit jelen sorok szerzője is csak jóval a sajtótájékoztató befejezését követően vett észre - hozó új tervszámokat az adósságkezelő szerda délután mutatta be.
A terv módosítására két okból volt szükség. Egyrészt a költségvetés finanszírozási igénye 300 milliárd forinttal megnőtt, másrészt az április 24-én bemutatott MNB-intézkedések miatt megugró forintpapír-keresletre megfelelő kínálattal kellett az ÁKK-nak reagálni. A 300 milliárdos többlet finanszírozási igény egyébként 3 tételnek köszönhető: az Antenna Hungária, illetve a Főgáz megvásárlása összesen 130, az EU-pályázatok kifizetésének előfinanszírozása 70, a pénzügyi tartalékok "duzzasztása" pedig 100 milliárddal növeli meg a finanszírozási igényt.
Tehát a januárban bemutatott 941 milliárdos nettó kibocsátást 300 milliárddal, 1241 milliárd forintra emeli az ÁKK. Ezt a 300 milliárdos többletet pedig az eredeti tervekhez képest a forintkibocsátások 941 milliárdos növelésével, illetve a deviza-kibocsátások 641 milliárdos mérséklésével akarja elérni az adósságkezelő. A devizakiadások csökkentése ugyan elsősorban az MNB-döntések következménye, de jelentős, 224 milliárd forintos szerepe van benne annak a kormányzati döntésnek is, mely szerint az Európai Fejlesztési Bank (EIB) forrásait mostantól kezdve forintban hívjuk le.
Ha minden a tervek szerint alakul, amit azt is jelenti, hogy idén már nem lépünk ki a devizakötvénnyel a piacra, akkor év végére a 2013-as 296,91 forint eurós záróárfolyammal számolva 35 százalékra csökkenhet a devizaadósság aránya, amely 2007 óta a legalacsonyabb érték. Borbély László András, az ÁKK általános vezérigazgató-helyettese mindehhez hozzátette, hogy Lengyelországban ez az érték 30 százalék, tehát az állam devizaadóssága lassan eljut egy optimális 25-32 százalék közötti zónába.
Emellett, ha a külföldiek forint állampapír-állománya 4800 milliárd forint körül lesz az év végén is, akkor a külföldiek december 31-én 53 százalékban fogják birtokolni a magyar állam adósságát, ami 2008 óta a legalacsonyabb érték. Annak érdekében, hogy a belföldi tulajdonban lévő állomány 8 százalékponttal 47 százalékra tudjon nőni, az ÁKK szerződést kötött a Raiffeisennel, az OTP-vel és az Erstével, így ezeknek a bankoknak a fiókjaiban is elérhetőek immár a Bónusz, illetve a Prémium Magyar Állampapírok.
mfor.hu