A legfrissebb adatok szerint 9 éves mélyponton volt az az összeg, amit a háztartások betét formájában elhelyeztek a bankoknál. Noha megdöbbentő negatív rekordról van szó, valójában egy teljesen érthető folyamat áll a dolog mögött. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint októberben mindössze 428,8 milliárd forintot helyeztek el a háztartások bankbetétbe, ami 2006 októbere óta a legalacsonyabb összeg.
Akkor a mostaninál nem sokkal kevesebb, 417,6 milliárd forint vándorolt valamilyen banki lekötött betétbe. A helyzet azonban merőben más most, mint akkor volt. Jelenleg ugyanis átlagosan mindössze 1,07 százalékos kamatot kaphatunk a betétbe tett pénz után, míg akkor 6,69 százalékot adtak a lekötött betétek.
Így pedig már teljesen logikus az, hogy a háztartások számára nem vonzó alternatívát jelentenek a bankbetétek. A banki konstrukciók 2012 augusztusa óta veszítenek népszerűségükből, mivel a Magyar Nemzeti Bank akkor kezdte első hosszú kamatcsökkentési periódusát, így mára igen alacsony kamatkörnyezetet kialakítva. Ami pedig kevező a hitelek esetében a lakosság szemszögéből, az előnytelen a bankbetétek esetében.
Október végére így a teljes háztartások által elhelyezett lekötött betétállomány 3472,7 milliárd forintot tett ki, ami 21 milliárddal alacsonyabb a szeptemberinél és 535 milliárddal kevesebb az egy évvel ezelőttinél. Ráadásul a mostani szint 12 éves mélypontot is jelent egyben. Legutóbb ennél kevesebb lekötött bankbetét 2003 novemberében volt a bankoknál, 3323,2 milliárd forint.
A lakáshitelezés viszont jól pörög
Ami a betéteknél rossz, az a hiteleknél előnyös lehet, hiszen az alacsony kamatkörnyezet a lakáshiteleket is olcsóbbá teszi. Októberben átlagosan 5,18 százalékos kamat mellett vettek fel lakáshitelt a háztartások, a jegybanki adatok szerint az átlagos THM pedig 5,69 százalék volt.
Ilyen feltételek mellett 37,6 milliárd forintnyi hitelt vettek fel a háztartások, ami közel 6 milliárddal kevesebb a szeptemberinél, viszont 15-tel több az egy évvel ezelőttinél. A hitelezés felfutását az alacsony kamatkörnyezet mellett még az ingatlanpiacon tapasztalt élénkülő kereslet és a júliustól élő új családok otthonteremtési kedvezménye (CSOK) is segíti. Így minden esély megvan arra, hogy a harmadik negyedéves kiugró adat után még a negyedik negyedéves statisztika is jelentős mértékű lakáshitel-felvételről árulkodik majd.
Székely Sarolta
mfor.hu