Az előzetes adatok szerint szeptemberben 15 százalékkal csökkent az ipari termelés - közölte a KSH csütörtök reggel. Ez még mindig jelentős visszaesést jelent, de a tavaszi 20 százalék feletti esések után már biztató, ráadásul eddig ez a legjobb adat 2009-ben.
Idén még nem volt ilyen jó
2008 szeptemberéhez képest 15 százalékkal csökkent az ipar termelése, az idén augusztusi szinthez képest viszont már 3,7 százalékos volt a bővülés. Ez utóbbi adatot emelte ki az mfor.hu kérdésére Nyeste Orsolya, az Erste Bank elemzője, aki szerint a havi alapon tapasztalt javulás enyhe pozitív meglepetést okozott.
"Ezek a havi adatok nagyon volatilisek, a környező országokban már az elmúlt hónapokban látszott a javulás" - vázolta fel a szakember. Hasonlóan vélekedik Suppan Gergely is, a TakarékBank elemzője szerint már hónapok óta várható volt, hogy elindul a javulás.
Idén márciusban már megfigyelhető volt egy hasonló fejlődés, akkor 15,7 százalékkal esett az ipar teljesítménye, utána azonban csalódnunk kellett, mivel ismét -20 százalék feletti adatok jöttek. Nyeste Orsolya szerint most nem kell hasonlótól tartanunk.
Az általunk megkérdezett elemzők egyetértenek abban, hogy a magyar ipar javulásának egyik kulcsa a világgazdasági környezet pozitív változása volt, hiszen az utóbbi hónapokban fő exportpiacainkról kedvező hírek jöttek. A szakemberek a következő hónapokban lassú javulásra számítanak.
"Az év utolsó három hónapjában az alacsony bázis is támogatni fogja a termelés bővülését. Október-novemberben valószínűleg még mínuszos marad az adat, decemberben azonban nem zárható ki egy masszív megugrás" - jósolja Nyeste Orsolya.
Suppan Gergely szerint a termelés jelenleg körülbelül a 2005-ös szinten van, és még évekig eltarthat majd, amíg ismét eléri a válság előtti szintet. Ugyanakkor vannak pozitív jelek, az elektronikai termékek gyártása például már éves szinten is növekedést mutat.
Valahol még csak most jön majd a mélypont
Az ipari termelés jelentős hatással van a magyar gazdaság növekedésére is, ezért adja magát a kérdés, hogy a most megjelent adat hogy befolyásolhatja a jövő héten nyilvánosságra kerülő harmadik negyedéves GDP-statisztikát.
"Elég valószínű, hogy a második negyedév 7,6 százalékos visszaesése volt a mélypont a gazdaságban, a harmadik negyedéves adat jó eséllyel már nem hetessel fog kezdődni" - vélekedik Nyeste Orsolya. Suppan Gergely szerint negyedéves alapon plusz nulla körüli adat jöhet ki a GDP-ről, míg éves szinten 6,8 százalékra mérséklődhet a gazdaság visszaesése.
A KSH jövő pénteken közli a régóta várt harmadik negyedéves GDP adat első becslését. Ha be is igazolódnak az elemzők várakozásai, hazánk akkor is jelentősen le lenne maradva a környező országoktól, hiszen több helyről már a második negyedévet illetően pozitív számok jöttek ki.
Bár a gazdaság összességében valószínűleg túl van a mélypontot, egyes területeken még komoly visszaesések jöhetnek - figyelmeztet Suppan Gergely. Példaként említette a kiskereskedelmet, illetve az autóeladásokat, ahonnan még most is rossz adatok jelennek meg.
"A kiskereskdelemben januártól jelenhetnek majd meg javuló adatok a reálbérek várható emelkedésének köszönhetően, újabb megszorírtások már valószínűleg nem lesznek" - vélekedik a TakarékBank elemzője. Év/év alapon azonban még a jövő év első felében is komoly mínuszokra számíthatunk. Emellett az ingatlanpiacon vár még komoly visszaesést a szakember.
Beke Károly
Menedzsment Fórum