4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai gazdaság kilátásai jelentősen javultak az utóbbi hónapokban, gondolhatnánk azt is, hogy hatottak Obama keresletélénkítő intézkedései. Azonban a statisztikák szerint az év elején meghirdetett 787 milliárd dolláros programból csak 37 milliárdot költöttek el májusig. Azaz dübörög a gazdaság, de kormányzati beavatkozás nélkül - állítja cikkében Lee E. Ohanian közgazdász professzor, a Forbes magazin szakértője.

Téved?

Azt Ohanian is elismeri, hogy az elmúlt hónapokban jelentősen javultak a gazdaság kilátásai, azonban szerinte ez nem a kormányzati intézkedéseknek volt köszönhető. A közgazdász úgy véli, Obama csomagjának legnagyobb hibája, hogy továbbra is a keynesi alapelveket veszi figyelembe, melyek szerint csak állami mentőakcióval mászhat ki a gödörből az amerikai gazdaság.

Látszanak az eredmények

Jelenleg a gazdasági indikátorok többsége azt jelzi, hogy az amerikai gazdaság lassan eléri a mélypontot, és elékezdhet kilábalni a válságból - állapítja meg a Forbes magazinban megjelent cikkében Ohanian. Azzal is egyetért, hogy több jele van a talpra állásnak.

Példaként említi, hogy lassul a munkanélküliség emelkedése, az ipari termelés is egyre kevésbé csökken, míg a részvénypiacok majdnem 40 százalékkal emelkedtek március eleje óta. A kormányzati programok stabilizálták a bankszektort, és további programok beindulására lehet számítani.

Szóval a helyzet lényegesen jobb, mint néhány hónapja, amikor elfogadták a gazdaság talpraállításával kapcsolatos törvényt. A törvény értelmében a létrehozott alap 787 milliárd dollárt költhet el, melyből a gazdaság fellendítését tervezték. Ebbe tartozik például az Obama által kiemeltként kezelt egészségügy fejlesztése, a környezetvédelem, a megújuló energiaforrások felhasználása, a közlekedés fejlesztése.

Sokan úgy vélik, hogy ez a program járult hozzá a gazdaság fellendítéséhez azzal, hogy megrendeléseket adott a vállalatoknak.

De minek az eredményei?

A legújabb felmérések azonban azt mutatják, hogy a 787 milliárd dollárból május közepéig mindössze 37 milliárdot költöttek el - olvasható Ohanian cikkében. Ezen belül például az oktatásra, közlekedésfejlesztésre és energiahatékonyságra elkülönített pénz kevesebb mint 2 százalékát használták fel. "a gazdaság talpra állása már úton van, azonban jelentős kormányzati kiadások nélkül" - állítja a közgazdász.

Lee E. Ohaniannak azonban nem csak az a kifogása, hogy lassan költik a pénzt, hanem a gazdaságösztönzés alapvető módszerével sem ért egyet. Szerinte az egész program egy drága tévedés, sőt az sem igaz, hogy a gazdasági szakemberek mindegyike egyetért vele.

Ohanian szerint az egész ösztönző program rosszul időzített és hibás. A legfőbb kifogása, hogy ez a csomag is a régi keynesi elveken alapul, melyek szerint csak az állam elég erős ahhoz, hogy kivezesse a gazdaságot a gödörből, ehhez pedig jelentős kormányzati kiadásokra van szükség. A professzor szerint vannak ellenzői is ennek a felfogásnak, akik nem feltétlenül ragaszkodnak ahhoz, hogy komoly állami kiadások árán induljon be a gazdaság növekedése.

A Forbes szakírója szerint az a modell, ami a harmincas években még sikeres volt a nagy gazdasági válságból való kilábalással kapcsolatban, mostanra elavult, nem tart lépést a modern gazdaságelemzés módszereivel.

A szakember szerint az igaz, hogy a gazdaság fellendítése elsősorban ösztönzésről szól, ami az ilyen programok célja is lenne, azonban ő más formában képzeli el az ösztönzést. Szerinte a háztartásokat kell ösztönözni arra, hogy dolgozzanak, fogyasszanak és takarítsanak meg. A cégeket pedig arra kell noszogatni, hogy vegyenek fel új dolgozókat, illetve fektessenek be új gyárakba és berendezésekbe. A modern gazdaságelemzés bebizonyította, hogy nem elég gazdaságösztönző kormányprogramokat meghirdetni, azok sikeressége sokmindentől függ - állapítja meg Ohanian.

A közgazdász professzor szerint a mostani válság a végéhez közeledik, azonban félő, hogy Amerika egy adósságcsapdába kerül, ami annyiban lesz más, hogy nem ciklikusan ismétlődik, mint a válság, hanem állandó. Ennek elkerüléséhez szerinte az kell, hogy sürgősen csökkentsék a kormányzati kiadásokat.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!