A vezérigazgató elmondta: míg jelenleg egy átlagos, 52 négyzetméteres (135 légköbméteres), lakás évi távhő költsége 186 ezer - ÖKOPlusszal 166 ezer - forint, addig a központi fűtésé gázkazánnal, a karbantartási, fenntartási költségekkel együtt 195 ezer forint.
A versenyképesség javulásában jelentős szerepe volt a hatékonyság javulásának: a FŐTÁV a 2007-ben tervezett költségekhez képest 2007-2009. között összességében mintegy 4,2 milliárd forinttal kevesebből működött.
Az ÖKOPlusz programhoz tavaly 512 épület - 45 ezer lakás - csatlakozott, a 2008-2009-ben fűtési idényben elkészült lakások átlagos megtakarítása a 19 referenciaépületben 21 százalékos volt - ismertette Eiles Tibor értékesítési igazgató. Egyes épületekben az átlagosnál jóval nagyobb megtakarítást értek el, előfordult például 32,9 százalékos költségcsökkenés is. Ez annak köszönhető, hogy a fűtést mérhetővé és szabályozhatóvá tették.
Az idén szeretnének további 300 épületet beléptetni az ÖKÖPlusz programba. Az idei pályázat beadási határideje május 31. Eiles Tibor felhívta a figyelmet arra: a 2010-ben pályázók kapják meg utoljára a 2008. január 1-jéig visszamenőleg járó 10 százalékos alapdíj kedvezményt (ez lakásonként 13.500 forint), a jövőre csatlakozók már csak az aktuális évre. Az idén intézményi ÖKOPlusz program is indul, ennek keretében megszervezik a finanszírozást és a kivitelezés nagy részét, a piacinál alacsonyabb árra törekedve.
Kovács Lajos elmondta: a FŐTÁV körvezeték építését, két biomassza fűtőmű és geotermikus hőforrás létesítését tervezi.
Az eladott energia 85 százalékát külső partnerektől szerzi be a cég, jelenleg hét nagy ellátó rendszer van, de a hőforrások nincsenek összekapcsolva. A 42,3 kilométernyi új vezeték összesen hat szakaszban történő kiépítése 2010. és 2017. között lehetővé teszi új hőforrások bekapcsolását is.
A körvezeték megépítését azért mostanra időzítették, mert a következő években két hosszú távú szerződés is lejár (2014-ben a Kispesti Erőművel, 2015-ben a Kelenföldi Erőművel). Arra számítanak, hogy a versenyeztetés révén jelentős díjcsökkentést tudnak elérni, akár új hőforrásokat vagy partnereket is bevonhatnak.
A körvezeték teljes beruházási igénye 29,9 milliárd forint, ami 2017-ig folyamatosan merül fel. A FŐTÁV a költség 26 százalékát (7,8 milliárd forint) önerőből, 74 százalékát (22,1 milliárd forint) hitelből tervezi finanszírozni. Az első szakaszt az idén saját forrásból valósítják meg, amit később önerőként beszámítanának. A lehetséges finanszírozókról Kovács István annyit mondott: komoly tárgyalásokat folytatnak az EBRD-vel.
A vezérigazgató hangsúlyozta: a társaság mind az önerőt, mind az adósságszolgálat miatti terheket infláción felüli mértékű alapdíj emelés, fővárosi garanciavállalás és uniós támogatás nélkül is képes lesz finanszírozni.
A körvezeték kiépítése jelentősen hozzájárulhat a távfűtés versenyképességének javításához: a költségmegtakarításnak köszönhetően 2020-ig várhatóan további 10 százalékkal (168 ezer forintra) csökkenthető egy átlagos lakás éves fűtési költsége - mondta Kovács István.
További előny, hogy a szén-dioxid kibocsátása a környezetkímélő hőforrások bekapcsolásával 2015-re a becslések szerint akár további 30 százalékkal is csökkenhet. (A FŐTÁV az elmúlt években jelentősen csökkentette a fűtőművek részarányát a távhő termelésben, aminek köszönhetően 55 százalékkal mérséklődött a kibocsátás.)
Kovács Lajos elmondta: a budapesti távhőrendszer földgáz-függősége a nemzetközi gyakorlathoz képest magas, míg például Göteborgban a távhőellátás 57, Bécsben pedig 65 százaléka épül földgázra, addig Budapesten 96 százalékos a földgáztól való függőség.