3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai kongresszust aggasztja az Obama-kormány tervezett átfogó pénzügyi szabályozási reformja, abból is főleg az, hogy a Fed jogkörét túlságosan megerősítenék, a központi bank így eszközzé válna a politikai hatalom kezében - ez derült ki csütörtökön a Barack Obama elnök előző nap ismertetett elképzeléseit követő, első reakciókból.

Az ország vezető gazdasági napilapja, a The Wall Street Journal a pénzügyi piacok és a bankok működését alapjaiban átíró, történelmi szabályozási reformként számolt be Obama átalakítási javaslatairól. A konzervatív újság szerint a terv ugyanakkor a kormány legújabb akciója arra, hogy kiterjessze befolyását a magánszektorra.

Obama szerdán jelentette be, hogy a legátfogóbb pénzügyi szabályozási reformot kezdeményezi a "nagy depresszió" óta. Stratégiájának egyik fő eleme, hogy a Federal Reserve szélesebb jogköröket kapjon azon fontos pénzintézetek felügyeletére, amelyek esetleges bukása veszélybe sodorhatja az egész gazdaságot.

Mark Warner demokrata párti szenátor az MSNBC televízióban elmondta: tekintve, hogy a Fed ellentmondásos döntést hozott például az AIG óriásbiztosító megmentéséről, és ebben egyetértés van a kongresszus mindkét szárnyában, félő, hogy politikai eszközzé válik, ha nagyobb hatalmat kap.

Az Obamát támogatók is elismerik, hogy bár a bejelentett reformterv jó kezdőlépés, kemény harcokra lehet számítani a törvényhozásban, amelynek jóvá kell hagynia az elnök terveit.

Martin Baily, a liberális Brookings Intézet gazdasági kutatója szerint Obamának több ponton engednie kell majd, mivel a kongresszus egyértelműen korlátozni akarja a Fed hatalmát. James Gattuso, a konzervatív Heritage Foundation szakértője is attól tart, hogy minél nagyobb hatalma lesz a Fednek, annál inkább politikaivá válik a működése. Gattuso és mások azt is kifogásolják: Obamának az a javaslata, hogy a kockázatokat szorosabb szabályozással kell kiszűrni, meg fogja fojtani a pénzügyi innovációt.

Az Obama-terv pártolói közé tartozik Barney Frank demokrata képviselő, a pénzügyi bizottság elnöke, aki szerint a reformjavaslat egyértelműen piacpárti. Érvelése szerint, ha nincsenek jól védett befektetők, piac sincsen.

A The Washington Post emlékeztetett arra, hogy a Szövetségi Tartalékbankrendszer, a Federal Reserve ötlete eleve az 1907-es pénzügyi pánik után született meg, amikor az országot a gazdasági összeomlástól J. P. Morgan bankár mentette meg a Wall Street-i pénzintézeteknek nyújtott rendkívüli hitelekkel. Washington a krízisre válaszul létrehívta a Fedet, mint politikailag független végső hitelező intézményt. Bár a Fed az első próbán, az 1930-as évekbeli gazdasági világválság kezelésében megbukott, a későbbiekben hatékonyan használta kettős hatalmát, a pénzteremtést és a központi banki szabályozást. Három évtizede például Paul Volcker elnökletével megmentette az Egyesült Államokat a gyilkos inflációtól, jóllehet időlegesen visszaesett a növekedés. Az újság ez alapján magától értetődőnek nevezte, hogy a jelenlegi válságra Obama elnök a Fed felügyeleti szerepének erősítésével kíván válaszolni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!