A GVH szerint a hírügynökségi piacon vannak olyan szereplők, amelyekkel szemben erőfölényes helyzetben lehet az MTI Zrt.,ám nem lehet egyértelműen bizonyítani, hogy a társaság visszaélne ezzel a helyzetével. Ezért szüntette meg az MTI elleni eljárást egy végzéssel a GVH.
A versenyhivatali közlemény szerint a végzéssel szemben a neve elhallgatását kérő bejelentő jogorvoslati kérelmet nyújtott be a Versenytanácshoz. A Versenytanácsnak a napokban megszületett végzése szerint sem indokolt az MTI gazdasági erőfölényes helyzetének további vizsgálata,- mivel a visszaélés nem nyert bizonyítást, s az eljárás folytatásától sem várható eredmény.
A versenyhatóság azért indított eljárást az MTI-vel szemben, mert egy bejelentő gyanúja szerint a vállalkozás árai nem tükrözik a szolgáltatások tényleges költségeit, azaz kiszorító árakkal akadályozza versenytársai piaci tevékenységét. Figyelemmel arra, hogy 2004-ben jelent meg a piacon az MTI legnagyobb magyarországi versenytársa, a Független Hírügynökség, a vizsgálat a 2004 és 2008 közötti időszakra terjedt ki.
A versenyhivatal szerint az MTI tevékenysége - függetlenül attól, hogy közszolgálati feladatokkal rendelkezik - piaci magatartásnak minősül, mivel bevételeinek egy részét olyan szolgáltatásokért kapja, amelyeket más, tisztán kereskedelmi alapon működő hírügynökségek is nyújtanak. A GVH miközben közleményében leszögezi, hogy az állami támogatások jogszerűségének vizsgálata nem feladata, az az Európai Bizottság vagy közvetlenül a tagállami bíróságok hatáskörébe tartozik, kijelenti: a vizsgálat során egyértelművé vált, hogy "az MTI-nek nyújtott költségvetési támogatás jelen formájában versenytorzító hatású lehet". A versenyhatóság szerint ez abból származhat, hogy jelenleg nincs pontosan meghatározva, hogy a nyújtott támogatást hogyan, mely tevékenységek ellátása során használják fel, így a vállalkozás piaci jellegű tevékenységeinek keresztfinanszírozására is alkalmas lehet.
A versenyhivatal hozzáfűzi: "nem vitatott, hogy a közszolgálati feladatok ellátásához szükséges lehet az MTI közszolgálati tevékenységének állami támogatása". A társaság tevékenységét szabályozó törvény azonban csak abból indul ki, hogy alkotmányos követelmény legalább egy országos közszolgálati hírügynökség fenntartása, és nincs tekintettel arra, hogy új társaságok megjelenésével a törvény rendelkezései a piaci verseny fejlődésére káros hatással lehetnek. A GVH emiatt felhívja az Országgyűlést - mint az MTI feletti tulajdonosi jogok gyakorlóját - arra, hogy a releváns jogszabályi környezettel hozza összhangba az MTI-nek nyújtott költségvetési támogatás folyósítását és a szolgáltatások belső számviteli elszámolásának rendjét.
MTI/Menedzsment Fórum