2p

Mind a három MNB-által közölt, és különböző módszertanok szerint szűrt inflációs mutató csökkent júniusban, miközben a KSH által közölt éves pénzromlási index emelkedett májushoz képest.

Ugyan a statisztikai hivatal által tegnap közölt 1,9 százalékos éves árindex nem okozott különösebb meglepetést, de az elemzők által várt 1,7-1,9 százalékos sáv felső részére esett, és ráadásul növekedést mutatott a májusi 1,8 százalékos éves pénzromláshoz képest.

Az MNB – a szokásoknak megfelelően – egy nappal később közölte a saját bontású mutatóit, amelyek mindegyike csökkenést mutat májushoz képest. Sőt, az indirekt adóktól szűrt maginfláció (a kormányzati intézkedések hatásától mentes, az energia- és feldolgozatlan élelmiszerárakat nem tartalmazó index) 28 hónapos, a feldolgozott élelmiszerárakat sem tartalmazó maginfláció, az úgynevezett kereslet-érzékeny index pedig 19 hónapos mélypontra esett vissza.

A kamatdöntéseknél figyelt, középtávú inflációs folyamatokat leginkább "megfogó", úgynevezett ritkán változó termékek inflációs mutatója 2011 februárja óta a legalacsonyabb értéket érte el júniusban.

(A ritkán változó árú termékek a fogyasztói kosár azon elemei, amelyeknek egyedi, bolt szinten megfigyelhető árainak legfeljebb 15 százaléka változik átlagosan havonta.)

Az indexek tehát azt mutatják, hogy az elsősorban élelmiszerárak megugrásának (azon belül is a 17,7 százalékkal dráguló gyümölcsáraknak) köszönhetően nőtt az inflációs mutató júniusban.

Így, ha a nemzetközi tőke- és pénzpiacokon nem történik fejreállás, akkor a magyar inflációs folyamatok szempontjából borítékolhatjuk az újabb kamatvágást hó végén.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!