Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) legfrissebb adatai szerint 2013-ban 21 998 milliárd forint volt a központi költségvetés bruttó adóssága, ami a november végi állapothoz képest 455 milliárd forinttal alacsonyabb értéket jelent. Viszont 2012 év végéhez képest a mostani állomány több mint 1200 milliárd forinttal magasabb. A növekedéshez nagymértékben hozzájárult az önkormányzatoktól átvállalt 685 milliárd forint értékű adósság, ami a teljes államháztartás adósságát nem változtatja, mivel az önkormányzati alrendszer adósságának csökkenésével együtt ugyanolyan mértékben nőtt a központi kormányzati alrendszeré.
Ahhoz, hogy az előző évhez képest csökkenő adósságráta teljesülésére a tavalyi évben esélyünk legyen, mindenképpen decemberben a korábbi hónaphoz képest mérséklődő adósságállomány kellett. A másik opció a cél eléréséhez ugyanis lényegében egy irreális mértékű negyedik negyedéves GDP-növekedés lett volna. Szerkesztőségünk viszont sokkal nagyobb esélyt vélt egyfajta átrendezésre, a likvid tartalékok terhére történő kisebb előtörlesztésekre az ÁKK részéről - legalábbis kalkulációink szerint. Feltételezéseinket az a tény pedig csak tovább erősítette, hogy december végére alig maradt valami a kormány jegybanknál vezetett betéti számláján, januárban az adósságkezelő részéről pedig ismét megindult a likvid tartalékok újraépítése aukciós többletkibocsátások révén.
Korábbi cikkeink a tavaly év végi adósság elleni harcról:
Biztosan nem 2013 lett az "adósságelleni harc" legszebb éve
Adósságharc: öt éve nem volt ilyen kevés pénze a kormánynak
Kisöpörve: szinte üres lehetett a kincstár január első felében
Visszatérve a friss adatokhoz az látszik, hogy a 455 milliárdos csökkenéshez 250 milliárd forinttal járult hozzá a belföldön kibocsátott devizában denominált állampapír- (PEMÁK-) állomány csökkenése. Az adósságkezelő tájékoztatása szerint ez a változás a 287,4 milliárdos visszaváltás és 45 milliárdos letelepedési kötvény és a PEMÁK értékesítés egyenlege.
A devizaadósságnál maradva, december végén 8905 milliárd forintnyi adóssága volt a kormányzatnak, ami 3,7 százalékkal kisebb a novemberinél, viszont 6,9 százalékkal haladja meg a 2012 év végi állományt. A havi csökkenéshez természetesen a forint erősödése is hozzájárult, mivel november végi 300,9 forintos euróár december végére 296,9-re mérséklődött (1,3 százalékos erősödés). Éves viszonylatban viszont pont ellenkezőleg változott, vagyis gyengült (1,9 százalékot) a forint az euró ellenében (2012 december végén egy euróért 291,3 forintot kellett adni), ami a devizaadósság növekedésére "ráerősített".
A forintadósság december végén 12 976 milliárd forintot tett ki, ami 93 milliárddal, vagyis 0,7 százalékkal alacsonyabb az egy hónappal korábbi állapotnál. Ezen az oldalon a csökkenéshez legnagyobb mértékben a nem piaci értékesítésű állampapírok 129 milliárdos és a külföldi hitelek 36 milliárdos mérséklődése járult hozzá. Ezek hatását ellensúlyozta a kötvények állományának 43,4 milliárdos és a lakossági állampapírok 49 milliárdos növekedése. 2012 december végéhez képest egyébként a forintadósságunk 7,8 százalékkal növekedett.
A teljes adósságon belül érdemes egy pillantást vetni a forint- és devizaadósság arányára. Tavaly év végén a 21 998 milliárdos állománynak 40,5 százalékát tette ki a deviza és a fennmaradó 59,5-et a forintadósság. 2012 év végéhez képest ez a megoszlás kedvezően alakult abból a szempontból, hogy a kormány célja a devizaadósság mértékének csökkentése - egy évvel korábban még 41,2 százaléka volt deviza a teljes adósságunknak.
mfor.hu