3p

A hamarosan induló Tőke Unió Program segíti a magyar kis- és középvállalkozásokat, hogy a kialakult pénzpiaci válság közepette is hozzájussanak az üzletmenetük továbbviteléhez, fejlesztéshez szükséges forrásokhoz - mondta Veres János pénzügyminiszter hétfőn, a programban résztvevő szervezetekkel tartott sajtótájékoztatón, Budapesten.

Radnai György, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a Tőke Unió Program finanszírozást szervező konstrukció, amelyben a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK), illetve a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) által létrehozott KA-VOSZ is részt vesz. A program lényege, hogy a vállalkozó egyablakos ügyintézés keretében juthat uniós támogatáshoz, hitelhez, amely mögött a Garantiqa készfizető kezessége áll.

Veres János a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a kormány a reálgazdaság szereplői számára számos intézkedést előkészített a pénzügyi válság kapcsán kialakult helyzet hatásának enyhítésére, példaként említette a hatásában 800 milliárd forintos vállalkozásélénkítő csomagot, illetve az adóegyszerűsítésre vonatkozó törekvést.

Kérdésre válaszolva Veres János elmondta, hogy a parlamenti pártokhoz eljuttatták az adórendszer egyszerűsítésre vonatkozó indítványt, amelyet ha támogatnak, akkor pártok által támogatottként, ha nem, akkor kormányindítványként nyújtanak be a parlamentnek.

Radnai György elmondta, hogy a program részeként létrehozták a Garantiqa Pont Tanácsadó és Szolgáltató Zrt.-t, illetve a Garantiqa Kockázati Tőkekezelő Zrt.-t. Ezek a cégek szervezik a hozzájuk forduló vállalkozások számára a szükséges forrásokat. Megalapítás előtt áll a KA-VOSZ Zrt. és a Garantiqa Pont Zrt. közös pénzügyi vállalkozása, amelynek feladata a vállalkozások hosszú távú finanszírozása lesz.

Radnai György elmondta, hogy egyablakos ügyintézés keretében lehet majd érdeklődni, és elsősorban az uniós források, de ha szükséges, az ezeket kiegészítő hitel megszerzésében is segítenek a cégeknek.

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke elmondta: fontos, hogy a jelenlegi helyzetben a kis- és középvállalkozásokat forráshoz, illetve piacra jutáshoz segítsék. A Tőke Unió Program a kialakult helyzetben felértékelődik. Megjegyezte: logikus lenne a KA-VOSZ által működtetett Széchenyi Kártya kamattámogatásának fenntartása, illetve megemelése.

Demján Sándor, a VOSZ ügyvezető elnöke kiemelte: lényeges, hogy Magyarországon megőrizzék a munkahelyeket, a bérek értékét. Megismételte korábbi kijelentését, hogy elsődleges szempont az ország fizetőképességének megőrzése, és ezt követően lehet szó bármilyen adócsökkentésről beszélni.

A devizalapú hitelt felvevők megsegítésére vonatkozó kérdésre válaszolva Veres János elmondta: a kormány szerdán tárgyal erről, addig részmegoldásokról nem nyilatkozik.

A tájékoztatón elhangzott, hogy a vállalkozások az ország 120 településének 208 pontján lévő KA-VOSZ irodákban érdeklődhetnek a feltehetően januártól induló program lehetőségeiről. Krisán László, a KA-VOSZ Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy három forrásból - uniós forrásból, kockázati tőkéből, illetve a Széchenyi Kártyára alapozott hosszú távú beruházási hitelből - lehet majd egy olyan ajánlatot tenni a vállalkozásoknak, amely elengedő lenne tervei megvalósításához.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!