3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Iszonyatos árfolyamemelkedés van mindenféle európai állampapírokban, a hozamok úgy szakadnak minden nap, mintha kötelező lenne. Ugyanaz a sztori, mint hónapok óta: ha nincs világvége, de minden jegybank nullán tartja a kamatszintet, akkor miből lehet kicsikarni legalább valamennyi hozamot, mivel lehet még egyáltalán pénzt csinálni?

Folytatódik tehát a "rush to the bottom", hiszen a nulla hozamnál minden jobb. A spanyol 10éves állampapír hozama év elején még 5,25% volt, mostmár csak 4%, ez kb. azt jelenti, hogy aki év elején spanyol állampapírt vett az 10%-os árfolyamemelkedést könyvelhetett el. A portugál 10éves hozama 6,50%-ról 5,50%-os hozamra esett le, az olasz 4,50%-ról 3,80%-ra, és a magyar piac is követte a trendet: 6%-ról 5% alá esett a 10-éves állampapírunk hozama, a magyar kötvénypiac "átlagos" teljesítményét mérő MAX index +6,4%-os hozamot generált. Idén sem kellett volna semmi mást tenni mint tavaly: év elején megvenni a hosszú állampapírjainkat, és elmenni nyaralni...

Természetesen ennyi eszem nekem sem volt (se tavaly, se idén :)

A kötvénypiaci hozamesés igen áldásos hír egész Európa számára, hiszen olcsóbbá válik az államadósságok finanszírozása, Magyarország is éves soktíz milliárd forintot takarít meg az alacsonyabb hozamok révén, így a korábbi ördögi körből, kezdd kialakulni egy pozitív visszacsatolás: a hozamok csökkenése miatt jobbak a költségvetési kilátások egész Európában, ami miatt jobbak az állampapírok kilátásai, ami miatt bátran veszik őket, és esik a hozamuk, ami miatt javulnak a költségvetési kilátások...

Ráadásul, mint az az EU tavaszi várva várt anyagából kiderült, Európa nagy része befejezte a kiigazítási folyamatot, egészen meglepő számokat látunk. 2013-ban várhatóan az összeurópai elsődleges (azaz kamatfizetés nélkül számított) költségvetési egyenleg már enyhén pozitív (!!!) lesz, a recesszió ellenére. Ez 2010-ben még -3,5% volt, igen komoly megszorítás zajlott tehát azóta (mondjuk növekedés sem nagyon volt emiatt). A magyar elsődleges többlet +1,2% lehet idén, de pl. az olasz +2,4% lesz, és a görögöknek sincs már elsődleges hiányuk, sőt a TELJES költségvetési hiányuk, ami 2009-ben még 15% volt idén már csak 3,8%, jövőre pedig 2,6% lesz. Egészen hihetetlen javulás. Ha nem tör ki a forradalom, akkor jövőre beindulhat a növekedés, és a görög államadósság abszolút fenntartható pályára kerül. Ehhez képest régi mániám, a görög állampapír még mindig nem drága: miközben 2012-ben a 20éves állampapír a névérték 11%-án érte el mélypontját (azaz a lejáratkor remélhetően 100eurót fizető kötvényt 11 euróért adták, és közben még azért kamatot is ígér) ez év végén már 38% volt, most pénteken pedig már 47%-on állt a papír, azaz a mélyponthoz képest az árfolyama több, mint megnégyszereződött. 

Ez a megnyugvás, és ezzel párhuzamos hozamvadászat tartja életben a többi piacot is, emiatt emelkednek a tőzsdék is. A vadászati szezon egyelőre még nem ért véget...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!