Jól jött a brüsszeli döntés
Április végén a háztartások teljes hitelállománya 7688,2 milliárd forint volt, ami 140,4 milliárddal volt alacsonyabb az előző havinál - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtök reggel közölt friss statisztikájából. A forinthitelek állománya ezen belül gyakorlatilag stagnált, a csökkenés szinte teljes egészében a devizahitelek állományában mutatkozott meg. Az viszont érdekesség, hogy a háztartások forintban továbbra is nettó hitelfelvevők, áprilisban 4,3 milliárd forinttal több új kölcsönt vettek fel, mint amennyi a havi törlesztőrészletek összege volt.
A márciusi 4482,5 milliárd forint után április végére 4342,2 milliárdra csökkent a háztartások devizában folyósított hitelállománya. A csökkenés szokás szerint két tényezőnek volt köszönhető: egyrészt 30,8 milliárdos mérséklődés volt a tranzakciók, vagyis gyakorlatilag a havi törlesztőrészletek miatt, másrészt pedig 109,5 milliárddal csökkentette a devizahitel-állományt az átértékelődés és az egyéb hatások. Utóbbi gyakorlatilag a forint erősödésének volt köszönhető, hiszen a március végi 295,60-ról 287,63-ig erősödött a magyar deviza az euróval szemben.
A forint erősödése nagyrészt annak volt köszönhető, hogy április 25-én az Európai Bizottság bejelentette: késznek mutatkozik megkezdeni a hivatalos hiteltárgyalásokat Magyarországgal. A megbeszélések azóta sem kezdődtek meg, és a nemzetközi hangulat is jelentősen romlott, így mostanra a forint el is veszítette összeszedett erősödését, ma reggel kicsivel 300 felett kereskedtek az euróval. Vagyis az egy hónap múlva megjelenő májusi statisztikában ismét jelentős állománynövekedést tapasztalhatunk majd a devizahitelek terén.
A háztartások mellett a vállalatok is jól jártak a múlt havi erősödéssel, hiszen nekik is jelentős hitelállományuk van. A nem pénzügyi vállalatok teljes hitelállománya 7472,9 milliárd forintról 7356,6 milliárdra csökkent áprilisban. Ezen belül a forinthitelek állománya nőtt, vagyis a vállalati szektor nettó hitelfelvevő volt, egészen pontosan 33 milliárddal több hitelt vett fel, mint amennyi az aktuális havi törlesztőrészletek összege volt. A cégek devizahitel-állománya 4207,6 milliárd forintról 4062,4 milliárdra csökkent, ami egyrészt a 35 milliárdos havi törlesztésnek, másrészt pedig a forinterősödés miatti 110,2 milliárdos visszaesésnek volt köszönhető. A vállalatok kötvényállománya minimális mértékben csökkent, a márciusi 115,2 milliárd forint után 113,8 milliárdot tett ki.
Áprilisban is sokan vitték a pénzüket a bankba
A betétállomány alakulását vizsgálva az derül ki, hogy a háztartásoknak összességében kevesebb pénze volt a bankokban, mint márciusban, azonban ez csak a forinterősödésnek volt köszönhető, mivel így a devizabetétek forintértéke csökkent. Forintbetétekben a hónap végén 6545,1 milliárd forintnyi megtakarítása volt a lakosságnak, ez 7,5 milliárddal magasabb volt az előző havinál. Vagyis a bővülés mértéke kicsi, de továbbra is több pénzt visznek be az emberek a bankba betétként, mint amennyit onnan kivesznek. A devizabetétek összege 977,6 milliárd forintot tett ki, ez 26,6 milliárdos csökkenést jelentett márciushoz képest. Ezen belül 24,6 milliárddal csökkentette az állományt a forint erősödése, további kétmilliárdot pedig a nettó betétkivonás jelentett.
A cégek betétállománya azonban jelentősen csökkent: a nem pénzügyi vállalatok esetében a forintbetétekből nettó 80,1 milliárd forintnyit vontak ki, míg a devizabetétek a tranzakcióknak köszönhetően 38,1 milliárddal csökkentek, illetve utóbbihoz hozzájött még egy 32,8 milliárdos mérséklődés a forint erősödése miatt - mutat rá az MNB statisztikája.
Beke Károly
mfor.hu