Abdel-Rahmán asz-Száleh pénzügyminisztériumi főigazgató elmondta: a társaság ugyan állami tulajdonban van, de önállóan tevékenykedik és adósságaira nincsen kormánygarancia.
Asz-Száleh hozzátette: túlzottnak tartja a Dubai World adósság-átütemezésére adott piaci reakciót. "Bölcs döntés az átütemezés. Hosszú távon minden félnek ez az érdeke" - mondta a pénzügyi kormányzat vezető tisztviselője.
A Perzsa-öböl mentén fekvő Dubaj a múlt héten sokkolta a piacokat azzal a bejelentéssel, hogy legnagyobb állami vállalata, a Dubai World adóssághaladékot kért, ami egy jövő májusban esedékes, 5,7 milliárd dolláros részletre vonatkozik. A cég adósságát különböző becslések 30 és 60 milliárd dollár közé teszik.
Dubaj az Egyesült Arab Emírségek tagállama, és a többi emírséghez képest kevésbé gazdag kőolajban, ezért az idegenforgalomra és hitelből fedezett, hatalmas értékű luxusingatlan-beruházásokra alapozta gazdaságának fejlesztését.
A pénzügyi válság miatt azonban a luxusingatlan-szektor forgalma is szinte elapadt, az építkezések leálltak, és gyakorlatilag egyik napról a másikra bevételek nélkül maradtak a fejlesztők, köztük a Dubai World, amely a három meghatározó állami óriásvállalat legnagyobbika az Investment Corporation of Dubai és a Dubai Holding előtt.
A piaci sokkot elsősorban az okozta, hogy a társaság adósságát a nemzetközi befektetői közösség "kvázi-szuverén" adósságnak - vagyis szinte államadósságnak - tekinti, és attól tart, hogy a cégnek kért törlesztési haladék a dubaji szuverén nem fizetővé válás előjátéka lehet.
A megrázkódtatás hétfőn is éreztette hatását: a dubaji tőzsde vezető indexe, a DFM 7 százalékot esett, az Egyesült Arab Emírségek központjában, Abu Dzabiban működő tőzsde, az ADI 8 százalékos veszteséggel zárta az adósság-átütemezésről szóló bejelentést követő első kereskedési napot. Ehhez hasonló visszaesésre legkevesebb 12 hónapja nem volt példa - mondták kereskedők az AP amerikai hírügynökség összeállítása szerint.
MTI/Menedzsment Fórum