Miután a kormányzat már januárra előrehozta a februárban esedékes 180 milliárd forintot (607 millió euró) kitevő aktuális IMF-törlesztőrészlet kifizetését, még így is maradt 1000 milliárd forintnyi adósság, amit az elmúlt hónapban kellett visszafizetnünk. Ebből 1 milliárd eurót (295 milliárd forint) tett ki egy 2003-ban kibocsátott devizakötvény februári 6-i lejárata, valamint 715,6 milliárd értékben forint alapú állampapírt (370 milliárd kötvény, 345,6 milliárd kincstárjegy) is törlesztenünk kellett.
Ezzel szemben az év második hónapjában az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) összesen 731 milliárd forintért adott el forint alapú állampapírokat és 2011 tavasza óta első ízben a nemzetközi kötvénypiacokra is kiléptünk. Mint ismert, 5 és 10 éves dollár alapú kötvényeket értékesítettünk összesen 3,25 milliárd dollár (körülbelül 730 milliárd forint) értékben. Vagyis az 1000 milliárd lejáró adóssággal szemben 1460 milliárdnyi forrásbevonás történt úgy, hogy ebben a Prémium Euró Magyar Államkötvény (PEMÁK) értékesítésének volumene nem is szerepel.
Pedig a Nemzetgazdasági Minisztérium februári on-line fogadóóráján elhangzottak alapján arra lehetett következtetni, hogy csak február első hat napja alatt legalább 300 millió euró, vagyis 88,5 milliárd forintnyi értékben tudott ilyen konstrukciót értékesíteni a Magyar Államkincstár. A PEMÁK pontos értékesítési számaira még várnunk kell, de az tisztán látszik, hogy februárban jelentős mértékben nettó állampapír kibocsátó (minimum 550 milliárd értékben) volt az ország, így a februári adósságmutatók a gyenge januárinál (Több mint egy éve nem nőtt ennyivel az adósságunk) is rosszabbak lesznek.
A februári tetőzést követően aztán a tavaszi hónapok során – ha nem lesz további devizakötvény kibocsátás - csökkenhet a központi kormányzat adóssága. Bár az ÁKK márciusra, áprilisra és májusra vonatkozó kibocsátási terve alapján a három tavaszi hónap során a forintkötvényekben 72 milliárd értékben nettó kibocsátók leszünk, márciusban és májusban devizakötvényeink fognak lejárni és az IMF felé is törlesztenünk kell, kétszer is. (Az önkormányzati adósságok átvállalása ugyan szintén tovább fogja duzzasztani a központi kormányzat adósságszintjét, de a teljes államháztartásra vonatkozó szintet nem érinti, hiszen amennyivel nő a központi kormányzati adósság, annyival csökken az önkormányzati.)
A fenti kibocsátási terv alapján márciusban összesen 311,6 milliárdnyi forint állampapír fog lejárni, ebből 235 milliárdot tesznek ki a 3 hónapos diszkont kincstárjegyek, és 76,6-t egy 1993-ban kibocsátott, zárt körben lejegyzett adósságpapír. Ezen felül március 18-án kell visszafizetni 50 milliárd jen (121,1 milliárd forint) értékben egy 2006-ban kibocsátott, hétéves kötvényt és március második felében az IMF-nek is törleszthetünk. Ezúttal összesen 427,75 millió SDR-t, vagyis - mostani árfolyamon körülbelül - 145,1 milliárd forintnyi összeget kell a valutalapnak átutalni.
A februári állampapírpiaci folyamatokkal kapcsolatban még érdemes annyit megjegyezni, hogy a külföldiek kezében lévő forint alapú adósságpapírok szintje a január végi 5045 milliárdról február 27-re 4835 milliárdra csökkent. Elképzelhető, hogy a csökkenő magyar állampapírhozamok (különösen a hozamgörbe elején, lásd a csütörtöki 12 hónapos diszkont kincstárjegyek történelmi "hozamrekordját") már nem jelentenek számukra elég hozamot a kockázatokhoz képest.
szp
mfor.hu