2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A globális pénzügyi krízis gazdasági elméleteket kérdőjelezett meg és egzisztenciális válságba hozta a makrogazdaságtant, az új világgazdasági kihívások kezeléséhez ezért új megközelítésre lesz szükség - idézi az IMF Survey magazin Olivier Blanchard-t, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezető közgazdászát.

"A krízis egy olyan traumatikus esemény volt mindannyiunk számára, amikor számos, addig szilárdan vallott elméletet voltunk kénytelenek megkérdőjelezni" - fogalmazott a posztjáról szeptemberben távozó közgazdász az interjúban.

Kételyek merültek fel például olyan pénzpolitikai alaptételek szerepét illetően, mint a költségvetési multiplikátorok, a nem-konvencionális monetáris intézkedések és makroprudenciális eszközök, a tőkeáramlás szabályozása, valamint a foglalkoztatáspolitika, illetve a mikro- és makrogazdasági rugalmasság. Az IMF a hibák és tévedések sorozatos vádjának tette ki magát azzal, ahogy a megváltozott világgazdasági környezethez igazodva módosította gazdaságpolitikáját. Ez történt például a fiskális multiplikátorok gazdaságélénkítő szerepének az átértékelésekor is.

A (görög) költségvetési megszorítások gazdasági teljesítményre gyakorolt fékező hatásának alábecslése sem tekinthető például a szó legszorosabb értelmében vett "tévedésnek", hiszen az elgondolás széleskörű korábbi tapasztalatokra épülő elméletre alapult. Csakhogy ezek a korábbi tapasztalatok félrevezetőnek bizonyultak olyan pénzügyi-gazdasági kondíciók közepette, amikor a zéró-közeli kamatok környezetében a monetáris politika már nem képes elhárítani a költségvetési kiadások csökkentésének negatív következményeit.

A jelenkor kihívásairól szólva az IMF vezető közgazdásza annak a véleményének adott hangot, hogy a világgazdaság nagy valószínűséggel a termelékenység alacsony növekedési ütemével és strukturálisan gyenge kereslettel jellemezhető, ezért alacsony kamatlábakat feltételező korszakba lépett. "Az alacsony növekedési ütem pedig a növekvő egyenlőtlenséggel párosulva nemcsak hogy morálisan elfogadhatatlan, de nagy politikai veszélyeket is hordoz".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!