3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

2013. júniusban a belföldi- és az exportárváltozás eredőjeként az ipari termelői árak 0,3 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz képest. Az árak – kettő kivételével – minden ágazatban növekedtek, legnagyobb mértékben a gyógyszergyártásban.

Júniusban az ipar belföldi értékesítési árai az előző hónaphoz képest kis mértékben, 0,2 százalékkal nőttek. A legnagyobb súlyú villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás nemzetgazdasági ágban szintén alig emelkedtek az árak (0,1 százalék). A feldolgozóipari ágazatok értékesítési árai összességében 0,3 százalékkal növekedtek, ezen belül legnagyobb mértékben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás (1,2 százalék), a vegyi anyag, termék és a gép, gépi berendezés gyártása (mindkettő 1,1 százalék) ágazatokban, valamint a textil- és bőriparban (0,7 százalék).

Az előző hónaphoz képest nagyobb mértékben csökkentek az árak a gyógyszergyártásban (1,8 százalék), a fa-, papír- és nyomdaiparban (0,8 százalék) és a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártásában (0,6 százalék). A feldolgozóipar többi területén -0,4 százalék és +0,5 százalék között változtak az árak 2013. májushoz képest. 2012 júniusához viszonyítva a belföldi értékesítési árak 0,2 százalékkal csökkentek, ugyanakkor a feldolgozóipari ágazatoknál összességében 1,4 százalékos árnövekedést regisztráltunk.

Az ipar forintban mért exportértékesítési árai 2013 júniusában az előző havihoz képest 0,4%-kal emelkedtek. A feldolgozóipari ágakban az árváltozás átlagosan 0,5 százalékkal volt magasabb májushoz képest. A legnagyobb mértékben a gyógyszergyártás (5,2 százalék) területén, míg jelentősebben a kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás és a vegyi anyag, termék gyártásában (mindkettőnél 1,5 százalék) és az egyéb feldolgozóipar és javítás (1 százalék) ágazatokban növekedtek az árak.

Tovább csökkentek az árak a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás nemzetgazdasági ágban 0,7 százalékkal. A forint az euróval szemben gyengült 1,1 százalékkal, míg az amerikai dollárral szemben erősödött 0,5 százalékkal májushoz képest. Az előző év azonos időszakához viszonyítva az ipar forintban mért exportárai 1,1, a feldolgozóipari ágazatok árai 1,4 százalékkal emelkedtek.

A belföldi értékesítésben az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül 2013 júniusában az előző hónaphoz mérve az árak az energiatermelő ágazatokban 0,4, a továbbfelhasználásra termelő ágazatokban 0,2, a beruházási javakat gyártó ágazatokban pedig 0,3 százalékkal növekedtek. A fogyasztási cikkeket gyártó ágazatok árai az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal csökkentek. 2012. júniussal összehasonlítva az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban összességében 1,1, a beruházási javakat előállító ágazatokban 0,1 százalékkal csökkentek, míg a fogyasztási cikkeket gyártó ágazatokban 3,7 százalékkal emelkedtek az árak.

Az Európai Unió 27 tagországa ipari termelőiár-indexének 2013. júniusi alakulásáról szóló Eurostat-gyorstájékoztató 2013. augusztus 2-án jelenik meg.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!