Nem tudott három egymást követő hónapban nőni a kiskereskedelem kiigazított volumenindexe az előző évhez képest. A kiugró áprilisi és májusi adat után a június 0,4 százalékpontos kiigazított, míg 0,9 százalékpontos kiigazítatlan visszaesést hozott. Így mind a két mutatóban megtört a két hónapja tartó pozitív adatsor.
A negatív törés az üzemanyagokat kivéve az élelmiszereket és a nem-élelmiszer termékkört is érintette. Előbbi 1,9, utóbbi 0,5 százalékkal csökkent éves összevetésben. A kiskereskedelmi egységekben júniusban megfigyelt üzemanyag-költés viszont az április 6,5, és a májusi 5,5 százalékos bővülést követően további 2,4 százalékost mutat.
Havi összevetést, vagyis az idei májushoz mért változást a mostani KSH előzetes adatsorok nem tartalmaznak, de az Eurostat kiskereskedelemre vonatkozó adatsoraiban erre még ma fény fog derülni.
Váratlan csökkenés
Tehát a kiskereskedelemben a tavasz közepe óta megfigyelt növekedést a mostani júniusi adat váratlanul megtörte. Ugyanis sem statisztikailag, sem a gazdasági folyamatok tükrében nem igazán lehet magyarázni a mostani visszaesést.
Előbbit arra alapozva lehet kijelenteni, hogy 2012 júniusa nem hozott kiugró értéket, hiszen 2011-hez képest 1,2 százalékos visszaesést jelentett akkor a KSH. Vagyis nincs szó magas bázisról.
A rekordalacsony szintre zuhanó infláció miatt emelkedő reálbéreknek pedig általában növekvő fogyasztást kellene magukkal hozniuk. Ráadásul a választásokhoz közeledve emelkedő fogyasztói bizalmi indexek is rendszerint meg szokták nyitni a pénztárcákat. Így a gazdasági folyamatok is a kiskereskedelem bővülése irányába mutatnak.
Messzemenő következtetésekkel még várjunk
Persze azt sem szabad elfelejteni, hogy egyrészt egy hónap adataiból messzemenő következtetéseket nem lehet levonni, másrészt a KSH előzetes adatait igen gyakran felülírják a végleges adatok mind negatív, mind pozitív irányban. Ráadásul a statisztikai hivatal visszamenőlegesen is felül szokta írni számait, amire legutóbb múlt hónapban volt példa. Akkor többek között a kiugró áprilisi adatot is újraszámolták, és a korábban közöltnél lényegesen kisebb növekedést mutattak ki. (KSH-korrekció: a korábban közöltnek a felét sem éri el a tényleges)
mfor.hu