5p

Ismét lesújtott az európai adósságválság. Ráadásul Ciprus precedenst teremtett azzal, hogy az első ország, melynek parlamentje elutasította a Trojka mentő-csomagját, áll a Raiffeisen heti hírlevelében.

A tiltakozók által ünnepelt döntés azonban könnyen pirruszi győzelemmé válhat. Az utóbbi napok kapkodásából ugyanis kitűnik, hogy a ciprióta politikusoknak nem volt B-tervük. A végleges részletes tervet azonban legkésőbb hétfőre ki kell dolgozni, mivel az Európai Központi Bank kilátásba helyezte, hogy megszünteti a bankok rendkívüli likviditással való ellátását. Ettől azonnal összeomlana a bankrendszer, ami gigantikus méreténél fogva magával rántaná az államot is, és mindenki jóval többet veszítene Cipruson, mint betéteinek pár százalékát. A Raiffeisen elemzői szerint azonban komoly hibákat kell ahhoz elkövetni, hogy rendszerszinten is érezhető problémákat okozzanak a ciprusi történések. Az elmúlt hét tapasztalata alapján még a periféria lakosai is elfogadják, hogy Ciprus egyedülálló eset, és fertőzésnek a jelei nem mutatkoztak.

A márciusi első konjunktúra indikátorok ugyanakkor borús helyzetképet adnak. A kilábalásból mintha elfogyott volna a szufla, mielőtt növekedésbe tudott volna váltani a gazdaság. Az eurózóna beszerzési menedzser indexei 46,5 pontra estek vissza, és a német Ifo is október óta először mutatott csökkenést. Egyelőre mindezek alapján úgy tűnik, hogy az első negyedév is reálgazdasági zsugorodással telik Európában.

Borús hangulat a pesti parketten

Egyre borúsabb hangulat uralkodik a hazai piacon. Az idén először az 50 hetes mozgó átlag (18118) alatt zárt a BUX index. Pozitív fejleményként lehet felhozni, hogy az elmúlt három hétben egyre alacsonyabb forgalom mellett zajlott a csökkenés. Pesszimista szemüvegen keresztül egy dupla csúcs alakzatot lehet látni, amely célára a tavalyi mélypontokra (16000) mutat.

A Mol esetében szintén egy dupla csúcs alakzat nyakvonala tört meg, mikor a 17000 forint alá zárt az előző héten. Itt is a tavalyi mélypontok (15000 forint) a cél. Aggasztóbb a helyzet, ha a 2011 szeptembere óta felépített szűkülő háromszögből történő kiesésként értelmezzük az elmúlt hetek eseményeit.  Mindezek mellett a vállalat jó fundamentumokkal rendelkezik, amit alátámaszt a friss, 20500 forintos célárral ellátott vételi minősítés a Raiffeisen elemzőitől.

Az OTP esetében már tripla csúcs látható a charton. (A papír nem tudta átvinni a 4940 forintos értékeket). A 4560 forintos támaszok letörésével megnyílt a tér, hogy a 4150 forintnál még januárban nyitva hagyott rést betöltse. Kedvezőtlen fejlemény, hogy a forgalom felerősödött a csökkenésben az elmúlt két hétben. A 4150 érintése előtt a 4300 forint akadályozhatja az esést.

Alig másfél hónap múlva a Telekom kifizeti 50 forintos részvényenkénti osztalékát. Tipikusan az osztalékfizetést megelőző 1-1,5 hónapban indult be a korábbi években az osztalékralli, ami most legalább 440 forintig kellene, hogy repítse. Egyelőre nem sikerült a 200 napos mozgó áltag (411 forint) fölé kerülnie, bár két hét csökkenése után sikerült az elmúlt 7 hét második erősödő hetét összehozni. Pozitívan hatott a részvényárfolyamra, hogy kevesebb közműadót kellett befizetnie a vállalatnak.

Úgy tűnik, a Richternek nem sikerült egyhamar magához térni. A hét eleji bejelentés, miszerint eltolódik az originálisan fejlesztett gyógyszerek bevezetéséből adódó árbevétel növekedés nem kedvezett a részvényárfolyamnak. A csökkenésben megint felerősödött a forgalom, a tavaly január-október közötti időszak átlagának kétszerese, de így is valószínűleg érintésre kerül a 33000 forint.

12 hét alatt másodjára csökkent a Wall Street

12 hét alatt csak a második csökkenő hetet regisztrálta Amerika vezető indexe, az S&P 500-as, amely még mindig csak karnyújtásnyira van új csúcsaitól. A forgalom az elmúlt hetekhez képest alig változott. Újra a bizonytalan európai hangulat okolható az előadók előretörésében, mivel a hazai gazdasági adatok és jegybanki politika kifejezetten támogató. Az év második Fed ülésén jelentősebb változtatás nem történt. Bernanke továbbra is élénken figyeli a piaci fejleményeket, de addig is havi 85 milliárd dollárral segít. Nem zárták ki, hogy a gazdasági növekedés felgyorsulása és a munkanélküliségi ráta csökkenése esetén mérséklik a havi vásárolandó összeget, de tényleges kamatemelésre 2015-ig a jegybank többsége nem számít.

A jövő hét bővelkedik majd gazdasági adatokban (konjunktúra indikátorok, GDP), ami a folytatódó európai szappanopera mellett bőséges katalizátora lesz a piaci hangulatnak. Szerencsére a március 27-i határidő, amikor is elfogyott volna az állami pénze semmis, mivel csütörtökön az alsó ház is elfogadta a 984 milliárd dolláros kiegészítő költségvetést, amivel szeptember 30-ig, a fiskális év végéig, jut pénz mindenfélére.

A részvénypiac szempontjából még a hó vége tartalmazhat izgalmakat. A negyedév vége miatt szokásos portfólió csinosítgatások lehetnek, ahol az alulteljesítő részvényeket eladják, míg a felülteljesítőket megveszik, zárják heti hírlevelüket a Raiffeisen elemzői.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!