A Valutalap honlapja szerint az MNB-nek június 25-én 160, a kormánynak pedig 28-án 270 millió SDR fizetési kötelezettsége volt, illetve van. Így tehát a teljes konszolidált államháztartásból 430 millió SDR "távozott" a héten. Ugyan a jelenlegi árfolyamokkal számolva ez 494 millió eurót jelent, de nem pontosan ennyit kell, illetve kellett utalnunk.
A kormányzati adósságot kezelő Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ugyanis minden, nem euróban denominált forrását euróra "swapolja". Ezt azért teszi, hogy a nemzetközi devizák árfolyammozgásának potenciális kockázatit kiküszöbölje. Ennek hasznát legutóbb a múlt hónapban tapasztalhattuk meg, amikor a 2008-ban kibocsátott svájci frank alapú kötvényünk járt el. Hiába szállt el ugyanis azóta a frank jegyzése az euróval szemben, a swapoknak köszönhetően "csak" az euró-forint árfolyamának megugrása miatt kellett többet fizetnünk. 2008-ban ugyanis az ÁKK a befolyt svájci frankot úgy cserélte euróra, hogy az ügylet másik oldalán álló partner kötelezettséget vállalt arra, hogy a lejárat időpontjában, vagyis most májusban visszaadja a frankot a 2008-ban meghatározott díj, illetve euró ellenében.
Ugyanez történt az IMF-től lehívott SDR alapú hitelekkel kapcsolatban is. Az ÁKK honlapján elérhető kalkuláció szerint negyedévente kell a kormánynak 913 millió eurót utalnia. Mivel ebből májusban már 606 milliót teljesítettünk, így 307 millió eurót kell még utalnunk. Ez pedig valamivel kevesebb, mint a jelenlegi árfolyammal számolt 310 millió euró. A különbség tehát jelen esetben nem jelentős.
Mennyit és meddig kell még fizetni?
Ha rendben kifizetjük az e heti penzumokat, akkor az IMF honlapja szerint a költségvetésnek és a jegybanknak közösen 1,9 milliárd SDR-t kell visszafizetnie még idén, jövőre pedig 603 milliót. A kettő összege – ha eltekintünk a fenti swapok módosításától – 2,9 milliárd euróra rúg. Ebből 2,1 milliárd a kormányt, a maradék pedig a jegybankot érinti. Ezért mondta azt Varga Mihály pár hete, hogy a kormány akár már idén vissza tudná fizetni az IMF-hitelt, hiszen május végén 3,9 milliárd euró betéttel rendelkezett. (mfor.hu szerk: Más kérdés, hogy a kedvező kamatok miatt az előtörlesztés nem éri meg, ahogy Varga fogalmazott, ez elsősorban kamatszámítás kérdése.)
Az IMF-en túl a 2008-as mentőcsomaggal kapcsolatban még két törlesztőrészlet fogja terhelni a magyar büdzsét. Az egyiket 2014 negyedik, a másikat 2016 második negyedévében kell majd teljesíteni az Európai Unió felé, előbb esetben 2, utóbbiban pedig 1,5 milliárd euró értékben.
A táblázat az MNB kötelezettségeit nem tartalmazza, csak a központi költségvetését
szp
mfor.hu