A Fitch Ratings hétfőn Londonban kiadott elemzése szerint az erős többségi kormány megalakulása Magyarországon lehetőséget teremt olyan szerkezeti reformok bevezetésére, amelyekkel fenntartható pályára lehet állítani a magyar közfinanszírozásban az utóbbi időben bekövetkezett javulást, és javítani lehet a gazdaság növekedési kilátásait.
A legnagyobb európai hitelminősítő szerint az IMF-programhoz kapcsolódó vállalások alapján Magyarország "figyelemreméltó" kezdeti gazdasági kiigazítást hajtott végre: a folyómérleg tavaly többletbe fordult, és a magyar költségvetési helyzet is erőteljes sok más EU-tagállaméval összehasonlítva. Mindazonáltal a magas állami és küladósság-teher, amelyhez nagy és kedvezőtlen összetételű lakossági devizaadósság-állomány is járul, változatlanul kihívásokat állít az ország elé.
A hazai össztermék (GDP) 78 százalékával egyenlő államadósság-ráta már most is magas, ezért a választások után is csekély a mozgástér "a gazdaságpolitikai elcsúszásokra" - áll a Fitch Ratings elemzésében. A ház szerint ugyanakkor kétharmados többsége birtokában a Fidesznek lehetősége van erős kormány megalakítására, alkotmánymódosítás végrehajtására és a közkiadási és bevételi oldal széleskörű reformjára, ami szükséges a növekedési kilátások javításához és a közfinanszírozás fenntarthatóságához.
A Fitch kiemeli, hogy - a tavalyi 4 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt tekintve - a Fidesz az EU egyik legalacsonyabb költségvetési deficitjét örökli; az uniós deficitátlag tavaly 6,8 százalék volt. A hitelminősítő idézi a Nemzetközi Valutaalap becslését, amely szerint ciklikus kiigazítással számolva a magyar költségvetési hiány tavaly a GDP-érték 0,9 százalékára csökkent a 2006-ban mért 11,2 százalékról. Így a Fidesznek viszonylag kismértékű további intézkedéseket kell csak tennie a feszes költségvetési politika fenntartására, az államadósság-teher stabilizálására, és arra, hogy ha beindul a gazdasági kilábalás, annak kedvező ciklikus hatásai érvényesüljenek - áll az elemzésben.
A Fitch Ratings szerint azonban a Fidesz még nem részletezte egyértelműen gazdaságpolitikai prioritásait és céljait; a párt választási kampánya az MSZP-kormány számos költségvetési intézkedésének ellenzésére, valamint az adócsökkentés és a gazdasági növekedés támogatása melletti elkötelezettségre összpontosított. A hitelminősítő szerint valószínűleg a következő hónapokban válnak ismertté Fidesz által követendő kidolgozott célok és intézkedések részletei.
A hitelminősítő szerint valószínű, hogy az idei GDP-arányos államháztartási hiány meghaladja az IMF-fel egyeztetett 3,8 százalékot, és még a Fitch előrejelzésében szereplő 4,2 százaléknál is magasabb lehet, ha a Fidesz konszolidálja az állami vállalatok bizonyos kötelezettségeit. A Fitch Ratings szerint nem valószínű, hogy ezek az egyedi tételek veszélybe sodornák az IMF-programot, mivel nem visszatérő kiadási oldali lazításról van szó. Ha azonban a költségvetési politika lazulása esetleg állandósulna, és ezért nem sikerülne stabilizálni, illetve a következő pár évben lefelé tartó pályára állítani az államadósság-terhet, az növelné a magyar szuverén adósosztályzatra nehezedő negatív nyomást - áll a Fitch Ratings hétfői elemzésében.
A hitelminősítő kiemeli, hogy az idei évre jósolt 82 százalékos GDP-arányos bruttó államadósság-ráta máris a kétszerese a Magyarországhoz hasonlóan "BBB" osztályzati sávba sorolt szuverén adósok középértékének.
Nincs azonnali hatása Magyarország közepes befektetői szintű szuverén adósbesorolására az országgyűlési választások eredményének - közölte hétfőn Londonban a Standard & Poor's. A világ legnagyobb hitelminősítő csoportjának értékelése szerint a Fidesz kétharmados többsége lehetővé teszi alkotmányos változtatásokat igénylő, messze ható kormányzati és költségvetési reformok végrehajtását.
Ha a kormány úgy dönt, hogy bevezeti e potenciálisan népszerűtlen reformokat - például az önkormányzati rendszer átalakításával, vagy a "túlfeszített" közszolgáltatások visszafogásával -, az S&P véleménye szerint ez végül hozzájárulhat a magyar közfinanszírozási rendszer megerősítéséhez, és középtávon alátámaszthatja a besorolások javulását.
A Standard & Poor's szerint azonban a magyar hitelképesség javulása végső soron a kormány átfogó gazdaságpolitikai programján, és annak végrehajtásán múlik, beleértve az államháztartási hiány és az adósságszintek "evolúciójának" kilátását. Az S&P is közölte: várakozása szerint a magyar kormány a következő hetekben, hónapokban ismerteti részletesebben ezeket a terveit.
Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody's még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot.
Magyarország adóskockázati osztályzatának kilátását a Standard & Poor's azonban tavaly negatívról stabilra javította vissza, a költségvetési konszolidációs erőfeszítések eredményeivel indokolva a lépést. A másik két cégnél egyelőre negatív kilátás érvényes a magyar besorolásokra.
MTI